V roce 2018 vyrobili naši vinaři 82 000 hl růžového vína, což je 16 000 hl více než v roce 2017 a dokonce o 44 000 hl více než v roce 2016. Ročník 2018 byl k vinařům příznivý, byl velmi slunečný a teplý až horký, což prospělo především kvalitě hroznů modrých odrůd, ze kterých se vyrábí právě růžová vína.
Ročník 2018 ovšem nebyl přívětivý, jen co se kvality týká. Vydařil se i z hlediska kvantity a po dvou hubenějších letech zaznamenali vinaři oproti desetiletému průměru sklizeň bezmála o 30 % vyšší. S nadcházející sezónou, která je spojena především s pozdním jarem a letními měsíci, tak na spotřebitele čeká přes 8 milionů litrů moravských a českých růžových vín. A to navíc ve velmi dobré kvalitě.
„Výroba i spotřeba moravských a českých růžových vín se poslední roky stabilizovala na úrovni mírně nad 10 % z celkové produkce. Výrazné výkyvy v dalších letech příliš neočekáváme, byť mírný růstový potenciál ve spotřebě růžových vín tu stále ještě je. Prostor vidíme zejména u mladších žen a v kombinaci vína se sezonní gastronomií. Nicméně růžová vína jsou dnes u nás už zavedený segment se stabilní spotřebitelskou základnou,“ uvádí Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.
Podle údajů Vinařského fondu pije aktuálně růžová vína 74 % konzumentů vína, což je o 28 % více, než tomu bylo v 2006, kdy ještě byla produkce moravských a českých rosé jen minimální. Růžové víno častěji pijí ženy ve věku 25 – 44 let, jeho obliba roste se vzděláním, tedy preferují jej spíše konzumenti s maturitou a vysokoškolským vzděláním. Ruku v ruce s tím pak jde to, v jakých pracovních pozicích pracují konzumenti růžového vína. Častěji jsou to odborníci, manažeři, lidé, kteří nepracují manuálně, studenti a osoby v domácnosti nebo z domácností s nezaopatřenými dětmi. Typický spotřebitel se výrazně nezměnil. Obecně ale dříve lidé vnímali růžové jako nové, trendy víno, zatímco dnes jej už vnímají jako běžnou součást nabídky. Přestože již s růžovými víny není spojeno takové nadšení z něčeho nového a módního, zájem o ně nijak neklesl. Právě naopak.
„Z hlediska kvality není mezi růžovými víny a víny bílými a červenými rozdíl. Lze tak říci, že ten, kdo pozná a umí nakupovat kvalitní bílé či červené, nebude mít problém ani u růžového vína. Prostor pro edukaci speciálně v segmentu růžových vín je tak zejména v oblasti párování vína a jídla,“ doplňuje Jaroslav Machovec.
Sezónu růžových vín pomyslně otevře akce Svátek růžových vín na Pražském hradě, která proběhne 1. května od 10 do 18 hodin v prostorách Villy Richter, a to již po jedenácté. První máj tak budou moci milovníci vína přivítat se sklenkou moravského nebo českého růžového vína. Stejně jako každý rok, tak i letos proběhne volná degustace více než 130 vzorků růžových vín od cca 30 vinařů. Akce je pořádána Vinařským fondem a každoročně přivítá tisíce návštěvníků.
Růžové víno neboli rosé se vyrábí z odrůd modrých hroznů nejčastěji metodou krátkého naležení rozemletých hroznů (rmutu), díky čemuž se do vína uvolní malé množství červeného barviva. Růžová vína jsou typická celou škálou barevných odstínů – od růžovošedé, přes jemně lososovou, sladce malinové tóny až po měděnou, v závislosti na zvolené odrůdě hroznů a technologii jejich zpracování.
Svatovavřinecké – Sytě růžová barva s jahodovým odstínem, ve vůni a chuti převládají příjemné ovocné tóny po lesních jahodách, malinách a také černých třešních.
Frankovka – Barva je nejčastěji světle růžová až meruňková. Vůně a chuť je ovocná s tóny přezrálých višní a švestek s jemnou skořicovou dochutí.
Merlot – Víno je nejčastěji sytě růžové, vůně červených lesních plodů, malin a jahod. Chuť je ovocná, připomínající malinový kompot a v dochuti jsou cítit obvykle tóny malin a červeného grepu.
Cabernet Sauvignon – Víno pomerančově oranžové barvy, vůně a chuť je květinovo-ovocná s vůní bezového květu, ostružin a bílého rybízu.
Zweigeltrebe – Barva je obvykle lososově růžová. Vůně a chuť vína je s tóny lesního ovoce jako jsou maliny a jahody ve smetanovém hávu.
Více o moravských a českých vínech na www.wineofczechrepublic.cz
Vinařské novinky do schránky