Rovnost - Brněnský deník, 15.8.2005
Praha - Čeští spotřebitelé se podle producentů i obchodníků stále lépe orientují ve vínech a při rostoucí celkové spotřebě stoupá jejich zájem o kvalitnější moky.
Domácí vinaři se tomuto trendu snaží jít vstříc a v posledních letech produkují stále více jakostních a přívlastkových vín a naopak méně vín stolních. " Žádná jiná šance není, protože pokud chceme konkurovat, tak jedině kvalitou," řekl tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček.
Také podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce udělala kvalita českých a moravských vín za poslední desetiletí velký skok. Podle dostupných údajů čeští vinaři v roce 1998 dodali na trh méně než 200 tisíc hektolitrů jakostních a přívlastkových vín, v roce 2003 už to bylo přes 300 tisíc hektolitrů. Celková domácí produkce se pohybuje kolem 500 tisíc hektolitrů.
" Čeští konzumenti byli do roku 1989 zvyklí hlavně na cukrem doslazovaná vína, po revoluci zase dávali přednost tzv. suchým nápojům bez zbytkového cukru, až vysloveně kyselým, takže vývoj šel z extrému do extrému," řekl Tomáš Beseda z Národní banky vín. Zákazníkům bylo třeba vysvětlovat, že víno má mít harmonii mezi cukrem, alkoholem a kyselinou, což přineslo své ovoce. " Kvalita konzumentů neustále stoupá," uvedl Beseda. Češi mají ale stále mezery ve znalostech, jak a proč tento nápoj pít a jakou vybrat láhev pro danou příležitost.
Vstup do Evropské unie přinesl odbourání celních bariér a zlevnění dovozových vín. Dovoz za rok po vstupu meziročně stoupl asi o pětinu, z jedné třetiny ho tvořily lahve, ze dvou třetin sudy. " Zájem je, protože lidé chtějí ochutnat zahraniční vína," uvedl Beseda. Podle zahraničních zkušeností se dá očekávat, že se tento trend časem ustálí.
Vývoz tvoří podle Svazu vinařů jen malou část domácí produkce, z loňských 560 tisíc hektolitrů se vyvezlo asi 20 tisíc hektolitrů, hlavně na Slovensko. " Cizinci přitom na česká vína reagují velmi pozitivně, hlavně u bílých oceňují jejich lehkost a pitelnost," uvedl Beseda.
Spotřeba vína v tuzemsku stoupá, během posledních sedmi let se zvedla z 1,2 na téměř 1,7 milionu hektolitrů ročně, tedy necelých 17 litrů na osobu. To je asi polovina průměru EU, takže se očekává další vzestup konzumace.
( čtk)
Vinařské novinky do schránky