Tisková zpráva, Kamil Prokeš, Proqin
Dobré víno je i takové, které potěší. Reprezentační výběry českých a slovenských vín, které soupeřily o tituly šampionů v šestém přímém měření sil v Česko-slovenské vinařské lize, zanechaly nezapomenutelný dojem. Byl to již druhý souboj po sobě, který skončil nerozhodně 2 : 2. První dva vyhráli slovenští vinaři, poté musela moravská vína dotahovat a byla dvakrát úspěšná. Od té chvíle není ani jedna strana schopna zvrátit vítězství na svoji stranu. Na celkovém skóre se nic nezměnilo - obě strany mají po dvou vítězstvích i po dvou remízách. Souboj je o to napínavější, že se střetávají vína pocházející z téměř totožných ekologických podmínek.
Cílem Československé vinařské ligy je každoroční porovnání úrovně kvality českých a slovenských vín v kontextu s trendy evropské a světové vinařské moderny. Iniciátory, zakladateli a pořadateli této soutěže se stala za českou stranu společnost ALTA, a.s. zastoupená panem Vladimírem Plašilem, a za slovenskou stranu společnost VA CheMont s.r.o. zastoupená Eugenem Vargou. Rivalita napomáhá moravským a slovenským vinařům pronikat mezi evropskou špičku. Československá vinařská liga je ojedinělou vinařskou akcí ve střední Evropě. Jejími křestními otci byli slovenský profesor vína Fedor Malík a přední moravský vinař Miloš Michlovský. Každoročně desetičlenná hodnotící komise (5 porotců z České republiky a 5 porotců ze Slovenska), posuzuje ve čtyřech soutěžních kategoriích 16 moravských a 16 slovenských vín (1-bílá suchá vína (do 6g/l zbytkového cukru) , 2 – růžová vína (do 6g/l zbytkového cukru), 3 – vína červená (do 6g/l zbytkového cukru) a 4 - bílá vína sladká (se zbytkovým cukrem nad 45 g/l). Do jednotlivé soutěžní kategorie jsou nominována čtyři vína z České republiky a ze Slovenska. První vzájemný souboj se odehrál 14. 4. 2005 v MyHotelu v Lednici na Moravě a podzimní kolo 24. 11. 2005 v Pezinku. Hodnocení II. ročníku proběhlo dne 18. 5. 2006 v Pezinku a následné podzimní klání 26. 10. 2006 v prostorách golfového areálu KASKÁDA Jinačovice. V pořadí již III. ročník byl uspořádán 12. dubna 2007, taktéž v golfovém areálu KASKÁDA Jinačovice. Poslední IV. ročník se uskutečnil 24.4.2008 ve Vinném baru a štýlovej reštaurácii U Richtára v Modre.
Do šestého střetnutí vinařských špiček nasadili soupeři svá nejlepší vína. Napínavý souboj titánů, který hodnotilo pět českých a slovenských degustátorů, nakonec neměl vítěze. Slovensko vykročilo do soutěže šťastněji. V bílých suchých vínech okouzlilo porotu Chardonnay ze společnosti Mrva & Stanko. Víno, které se narodilo v Čachticiach, v nejsevernější vinici Malokarpatské oblasti, označil sestavovatel slovenského výběru Fedor Malík za nejkrásnější slovenské bílé víno ročníku 2007.
Síla moravských vín se ukázala v bílých přírodně sladkých vínech. Slámový Ryzlink rýnský ze Znovínu Znojmo byl přitažlivý jako med. Bezpečně získal titul česko-slovenského šampióna. Po ochutnávce růžových vín, které jsou stále populárnější v celé Evropě, se Česko opět ujalo vedení. Zasloužil se o to Cabernet Sauvignon, ročník 2007 z Nového Vinářství v Drnholci. O červených vínech ze severních vinohradnických oblastí, kam patří Česko i Slovensko, se mluví občas s despektem. Do soutěže ale přišla špičková vína. Sestava červených vín složená Fedorem Malíkem se ukázala o vlásek lepší, než-li vína, která vybral kouč moravských vinařů Miloš Michlovský. Cabernet Sauvignon od Ladislava Šeby z Karpatskej perly, ročník 2006 získal mistrovskou korunu v kategorii červených vín.
Dělba bodů v šestém ročníku byla spravedlivá. Představená vína byla mistrovskými kousky, jelikož dobrý vinař není řemeslník, ale umělec!
Miloš Michlovský přiznal, že v anonymní soutěži se nedalo rozpoznat, které víno pochází z Moravy, anebo ze Slovenska. „Neuhádl bych to, ani kdyby jste mi strčili hlavu pod vlak,“ řekl Michlovský a ocenil rychlost, s jakou se slovenští vinaři vyrovnali svým českým soupeřům. Česko-slovenská vinařská liga dala i jednoznačné vysvědčení ročníku 2007.
„Bílá vína jsou sice pěkná, ovocná, ale určitě nejsou určena na dlouhé ležení,“ řekl slovenský enolog Robert Müller a dodal, že jejich mladistvou krásu je si třeba užít v prvním roce života. To platí jak pro slovenská, tak i moravská vína.
Ročník je darem přírody. I když ten minulý ročník zaostal za ročníkem 2006, označovaným někdy za ročník století, vinaři na obou stranách řeky Moravy podle moravského enologa Aleše Macka víny představenými v česko-slovenské vinařské lize přesvědčili, že vyrábí špičková bílá a přírodně sladká vína na evropské úrovni.
„Těžko se vybírala nejlepší vína, protože jsme posuzovali vína nejlepší kvality. Nebyla tu vína s vyloženou chybou. Milovníci vína, kterým se poštěstí ochutnat tyto moky, budou spokojení,“ zněl konečný verdikt Jiřího Kopečka z Vinařské akademie ve Valticích.
„Nejkrásnější byla bílá suchá, nejvyrovnanější růžová a nejzajímavější bílá přírodně sladká,“ vyslovil názor Ondrej Korpás, spolutvůrce mnohých nových slovenských odrůd révy vinné. Přírodně sladká vína ho zaujala obrovskou variabilitou.
Nadšení z vín neskrýval také vinař Josef Peřina, který však správně podotkl, že soutěžila vína z nejlepších moravských a slovenských podniků. „Proto celkový obraz o úrovni vinařství na jedné i druhé straně řeky Moravy může být nadhodnocený, ale to nic nemění na tom, že člověk měl z ochutnaných vín výborný zážitek,“ řekl Peřina.
Červená vína se podle všech degustátorů jistě zlepšila a posunula ke světovému standardu. Za jejich největší nedostatek považoval šéf poroty, významný moravský vinař Miloš Michlovský, zejména to, že vína se předčasně – dříve než dozrají - vypijí. Východiskem může být tvorba mladých ovocných červených vín. Jejich protipólem by měla být hluboká vyzrálá vína.
Výsledky jsou ke stažení ve formátu PDF na konci zprávy
{fotogalerie foto_aktuality_1191}
{soubory files_aktuality_1191}
Vinařské novinky do schránky