Tisková zpráva, Produkce 2Bobule & Agentura Pragency
Nic se jim nestalo, to se jen poslední dny natáčení pracovalo na vůbec nejakčnějších scénách z celých 2Bobulí. Na přelomu května a června začalo natáčení v Praze. Pak se štáb přesunul na jižní Moravu, pak zase zpátky do Prahy a finálové scény celého filmu se točily v lomu.
Poslední natáčecí dny se dělalo na nejakčnějších scénách z celého filmu. Lukáš Langmajer padal ze střechy, natáčel se průlet Citroenu billboardem mimo cestu a právě v lomu také scéna, ve které Kryštof Hádek a Lukáš Langmajer visí ze skály. "2Bobule budou o dost akčnější," říká další z producentů Tomáš Vican. Jsou akční dokonce tak, že herce Miroslava Táborského musela nakonec při natáčení jedné akční scény odvézt sanitka do nemocnice. Neuběhl ale ani týden a do role vinaře-chemika Kozdery se Miroslav Táborský opět vrátil. "Pan Táborský je skutečný profesionál, všechny své scény odehrál, jakoby se nic nestalo," dodává Tomáš Vican.
Při natáčení 2Bobulí ale nebyl zraněn jen herec. Své si protrpěl celý štáb, zejména kvůli tomu, že filmařům přálo počasí. "Pořádné přívalové deště začaly až dvacet minut po skončení natáčení," říká Adam Dvořák. Pěkné počasí ale znamenalo jediné. Všichni, kdo nebyli na zářící slunce zcela připraveni, si odnesli červená záda, ruce, obličej, nos, uši... no, skoro všechno. "Během celého natáčení se spotřebovalo tak 10 litrů přípravku proti popáleninám od sluníčka. A opalovacího krému bylo ještě víc, tak třicet litrů," vypočítává Adam Dvořák.
A ještě jedno menší zranění se během natáčení stalo. Ale tentokrát ho neutrpěl nikdo z herců ani ze štábu, ale z okolostojících "čumilů". "Pořád bylo všude kolem strašně moc lidí, museli jsme dokonce navýšit ostrahu, která nám hlídala plac," říká Adam Dvořák. Jenom to dokazuje, jak jsou Bobule populární a jak se lidi na 2Bobule těší. "Bohužel na jednu slečnu v tom davu spadl ve velkém větru stativ na lampu, ale naštěstí z toho byla pouze v šoku."
Samozřejmě ale, že natáčení 2Bobulí nebylo samé neštěstí. Nikomu se nic nestalo dokonce i ve chvílích, kdy za profesionální kaskadéry musel zaskakovat jeden z producentů. "Jednou jsem dubloval Langmajera při pádu na kole," vzpomíná Adam Dvořák. "To aby se nemusel volat kaskadér. Dubloval jsem i za Hádka a Krampola, během jedné jízdy v autě dokonce i Marii v dámských šatech. Protože jsem se do nich nevešel, měl jsem je vzadu přelepené lepicí páskou."
Samotné natáčení sice probíhalo převážně v Čechách a na Moravě, ale jelikož se točilo velice blízko hranic, filmaři se vlastně i podívali trošku do zahraničí. "Jeden záběr jsme dojeli natočit do Rakouska," říká Tomáš Vican. Celý film je ostatně dokonale evropský. Režisérem je Rus, kameramanem Rakušan, ve štábu byl také Řek. Všichni se ale dokonale domluvili.
Několikaměsíční točení ovšem nebylo jen práce, práce a jenom práce. I když ruský režisér Vlad Lanné před natáčením vyhrožoval, aby se herci a štáb netěšili jen na pěkně strávené letní prázdniny. "Počítal jsem to a během celého natáčení jsme vypili 1000 litrů vína, 30 litrů whiskey.a 3 litry tuzemského rumu," vypočítává na prstech producent Adam Dvořák. I v kraji vínu zaslíbeném si však herci a štáb mohli dopřát skleničku pouze večer po skončení natáčení. Pracovní tempo bylo neúprosné. Vždyť během natáčení padlo 3423 klapek a vytočilo se úctyhodných 94 257 metrů filmové suroviny.
Štáb byl během točení maximálně zajištěn a v podstatě nebyl vůbec závislý na svém okolí, takže se dalo pracovat prakticky kdekoliv. Měli s sebou vlastní malou elektrárnu, což byl generátor s výkonem, že by bez problémů mohl elektřinou zásobovat celou vesnici. Měli také vlastní převoznou restauraci pro 70 lidí nebo veřejné záchodky. "Na druhou stranu, na Moravě lze do několika minut sehnat opravdu cokoliv. Cokoliv jsme si z Prahy nepřivezli, to jsme tam hned sehnali. Náhradní kola, čtyřkolky, terénní vůz, dokonce i pušku," dodává Adam Dvořák. Už jen ten obrovský generátor musel místní potěšit. Tedy, zejména pak místní pumpaře, protože na jedno natankování byl schopen spolknout 8 000 Kč.
Nejen pumpaři byli všem nápomocni. "Během natáčení 2Bobulí jsme potkali asi čtyři tisíce úžasných místních lidí, kteří nám byli ochotni pomoci za všech okolností a za každého počasí," říká Tomáš Vican s nostalgickou slzou v oku.
2Bobule jsou dějově volným pokračováním úspěšné filmové komedie Bobule. Jirka (Lukáš Langmajer) se zaplete s mladou krásnou dívkou, jejíž otec má ovšem o nápadnících své dcery úplně jiné představy… a Jirka raději prchá za kamarádem Honzou (Kryštof Hádek) na jižní Moravu. Honza zatím žije s Klárou (Tereza Voříšková) na dědečkově vinařství a jakožto vinař začátečník se pouští do vrcholného umění slámového vína. Nejen, že čelí neúspěchům, ale po nečekaném příchodu kumpána Jirky se jeho život obrátí naruby. Jirkova slabost pro ženy se totiž doslova zvrhla v zápas o život. V jedné z důležitých rolí se opět objeví i poklidné a vstřícné prostředí jižní Moravy a moravských vinic. A taky Slámova a Svatomartinské.
V hlavních rolích se vrátí všichni známí z původních Bobulí – tedy Tereza Voříšková, Lukáš Langmajer, Kryštof Hádek, Lubomír Lipský, Václav Postránecký nebo Mirek Táborský. Diváci se mohou těšit i na zcela nové postavy, z nichž některé budou pro děj filmu velmi důležité. 2Bbobule okoření Jiří Korn, Jiří Kramol a Jana Švandová, Jan Antonín Duchoslav a Jana Pidrmanová. Pro Lubomíra Lipského je role dědy jubilejní filmovou rolí číslo 100.
Scénář k filmu napsal talentovaný tvůrce Jan Holeček, který se podílel mj. na scénáři k filmu Rafťáci a populárnímu sitcomu TV Nova Comeback. Režie filmu se ujal nadějný ruský režisér Vlad Lanné, jehož snímek Happy End vyhrál řadu filmových cen.
Rozpočet filmu je 25 milionů korun, do kin vstoupí 2Bobule v počtu 35 kopií, distributorem je společnost Bioscop, premiéra je naplánována na 22. října tohoto roku.
Dále na tomto webu:
Soutěž o 3 knihy k filmu 2Bobule
Navštivte na Internetu:
Webová stránka 2Bobule - videoklip a trailer
Nejnovější informace o filmu na Facebooku
Vinařské novinky do schránky