Tisková zpráva, NVC, VF, Omnimedia
Moravští a čeští vinaři představí letos již pošesté svou produkci na mezinárodním vinařském veletrhu ProWein. Světově uznávaná přehlídka vína a destilátů se bude konat v německém Düsseldorfu ve dnech 27. - 29. března 2011. Oficiální expozice České republiky zde letos bude největší ve své historii.
Veletrh ProWein se řadí k největším a nejatraktivnějším veletrhům vína na světě a v letošním roce očekává účast až tří tisíc vystavovatelů a přes 33 tisíc odborných návštěvníků. Česká expozice bude i letos na veletrhu umístěna v hale číslo tři (stánek 3E20), kde zaujme historicky největší plochu (96 m2) a představí dosud největší počet spoluvystavujících vinařských firem.
Svá vína zde představí společnosti BOHEMIA SEKT, a.s., Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo, Nové Vinařství, a.s. – uskupení L-G-L, rodinné vinařství Vinofol, s.r.o. a společnost VINSELEKT MICHLOVSKÝ a.s. (Podrobnější informace o zúčastněných viz níže.)
Centrální informační pult o moravských a českých vínech budou na veletrhu zajišťovat pracovníci Národního vinařského centra a Vinařského fondu, který také národní expozici z významné části financuje.
„Účast na ProWeinu, na jednom z nejvýznamnějších vinařských veletrhů na světě, byla v minulosti vždy úspěšná jak z hlediska obecné prezentace našich vín v zahraniční, tak z hlediska obchodní úspěšnosti zúčastněných vinařských firem,“ řekl ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které společný stánek organizuje a bude mít s Vinařským fondem na starost prezentaci našich vín.
„Je to velmi významný počin při budování image našeho vína v zahraničí, podobně jako úspěchy našich vín na nejvýznamnějších světových soutěžích,“ dodává ing. Pavel Krška.
Stejně jako v loňském roce se vína z České republiky na veletrhu představí přímo v české národní expozici také formou řízené degustace, která je určena zejména obchodníkům s vínem a novinářům. Degustace proběhne 27. března od 14.00; 28. března od 11.00 a od 14.00 hod a 29. března od 11.00 hod. Degustace povede známý sommelier Ivo Dvořák, několikanásobný vítěz mistrovství sommelierů v České republice a mimo jiných úspěchů také vítěz Mistrovství světa Habanosommelier na Kubě v roce 2004. Součástí degustace bude představení moravského a českého vinařství a ochutnávka typických vín z České republiky včetně originálních moravských odrůd a specialit, jakými je např. výběr z cibéb.
Vína z České republiky se také představí v tradiční „degustační zóně“, jejímž tématem je letos „tradice vs. moderna“.
Pro více informací:
Ing. Pavel Krška, Národní vinařské centrum, o.p.s.
E-mail: pavel.krska@vinarskecentrum.cz
Tel.: +420 519 352 072, +420 721 414 575
Daniel Kříž, Omnimedia Public Relations, s.r.o.
E-mail: d.kriz@omnimedia.cz
Tel.: +420 728 602 304
Více o vínech na www.vinazmoravy.cz a www.vinazcech.cz.
Představení jednotlivých vinařských firem
BOHEMIA SEKT, a.s.
www.bohemiasekt.cz
Společnost BOHEMIA SEKT představí produkty - sekty Bohemia Sekt a vína značek Víno Mikulov, Habánské sklepy, Chateau Bzenec a Vinařství Pavlov na mezinárodním vinařském veletrhu ProWein 2011 v Düsseldorfu letos již po osmé.
Společnost je nejvýznamnější výrobce sektů v České republice, který zaujímá více než 70 % podíl českého trhu sektů, neustále posiluje své pozice silného hráče, a to nejen na českém trhu, ale své stabilní postavení si udržuje v celém středoevropském regionu. Produkty vyváží téměř do 20 zemí světa.
Sekty i vína společnosti každoročně získávají mnohá prestižní ocenění. Za všechny zmiňme například loňskou dvojitou zlatou medaili pro sekt Bohemia Sekt Prestige demi sec, bronzovou medaili pro sekt Bohemia Sekt Prestige brut ze San Francisco International Wine Competition, ve Francii na Vinalies Internationales získaly rovněž sekty Bohemia Sekt Prestige brut a demi sec stříbrnou medaili. Velký úspěch zaznamenala i klidná vína na soutěžích Vinitaly ve Veroně, Vinalies Internationales v Paříži či Decanter World Wine Awards v Londýně.
Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo
www.templarske-sklepy.cz
Templářské sklepy Čejkovice navazují na své historické kořeny, které jsou bezesporu spojeny s příchodem řádu templářských rytířů ve 13. století. Toto třetí největší vinařství v České republice s ročním prodejem více než 8 milionů lahví je zároveň i největším vinařským družstvem se 430 členy a 2000 ha vinic. Mimo moderních výrobních technologií jsou dodnes využívány i 750 let staré sklepy. Portfolio nabízených vín je velmi široké, zahrnuje vína jakostní, přívlastková, archivní a speciální.
Nové Vinařství, a.s.
www.novevinarstvi.cz
NOVÉ VINAŘSTVÍ patří k nejprogresivnějším vinařstvím v České republice, a to především díky progresivnímu přístupu k pěstování hroznů a výrobě vína kladoucímu důraz nejen na kvalitu samotného vína, ale i na kvalitu obalu. Nové Vinařství použilo jako první v České republice moderní šroubové uzávěry a následně i skleněné uzávěry VINO–LOK. V roce 2007 pak získalo cenu „Manažerský počin roku v oblasti designu“, čímž byla ohodnocena enormní snaha vinařství o kvalitní zpracování ambaláže vín.
NOVÉ VINAŘSTVÍ obhospodařuje 110 ha vlastních vinic nedaleko rakouských hranic, asi 70 km severně od Vídně. Nové Vinařství získalo za čtyři roky své existence 10 medailí z prestižní londýnské soutěže vín DECANTER WORLD WINE AWARDS a 8 medailí z CONCOURS MONDIAL DE BRUXELLES.
Nové Vinařství je členem nezávislého marketingového sdružení tří vinařství s názvem LGL (L = LIME - VÁPENEC, G = GRANITE - ŽULA, L = LOESS - SPRAŠ), která kladou důraz na kvalitu podloží. Na ProWein 2011 se Nové Vinařství představuje společně se zbývajícími dvěma členy tohoto uskupení: Vinařství Reisten a Staré vinařství Špalek. Více na www.l-g-l.cz
VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a.s.
www.michlovsky.com
Vinařství Vinselekt Michlovský, a. s. bylo založeno v roce 1993, ovšem vzniku společnosti předcházela více než třicetiletá cesta Miloše Michlovského profesionálním vinařským světem. V roce 2003 se podnik změnil v akciovou společnost, v níž nyní pracuje přibližně 60 zaměstnanců. Roční produkce přesahuje 1 milion lahví vína.
Vinselekt Michlovský pěstuje vinnou révu na 112 ha vlastních vinic vedených podle pravidel integrované produkce. Vinohrady se rozkládají v nejteplejších oblastech jižní Moravy, v mikulovské a velkopavlovické podoblasti, zejména v okolí Pálavy, a to ve viničních tratích Purmice, Goldhamer, Věstoňsko, Na štrekách a Trkmansko. Pro révu příznivé slunné a teplé klima doplňuje pestrá škála půd na zpevněných i nezpevněných sedimentech.
Hospodaření v integrované produkci doplňuje 8,12 ha zařazených v systému bio v Břeclavi, Perné a v Klentnici, raritou je obhospodařovaní 5,5 ha vinic v chilském údolí Maule Valley. Další hrozny společnost nakupuje od dlouhodobých smluvních dodavatelů, kteří dodržují sjednaná pravidla a pokyny. Vína z Vinselektu Michlovský a.s. se v posledních letech stala šampiony snad všech domácích soutěží a úspěchy slaví i ve světě. Biovino Hibernal se stalo mezi konvenčními víny vítězem Grand Prix Vinex, vína jsou ověnčena zlatými a stříbrnými medailemi MUNDUS VINI v Německu nebo Vinalies Internationales ve Francii, Pálava 2007 výběr z bobulí je prvním vínem v historii moravského vinařství, které se stalo absolutním šampionem světové soutěže s patronátem OIV – izraelského Terravina.
Společnost byla vyhlášena v soutěži „Vinařství roku“ nejlepší vinařskou společností České republiky 2009.
Rodinné vinařství Vinofol, s.r.o.
www.vinofol.cz
Vinařství bylo založeno v roce 1992 bratry Pavlem a Richardem Foltýnovými. Sídlem společnosti je vinařská obec Novosedly, kde tradice pěstování a výroby vína sahá až do roku 1552.
Nespornou výhodou vinařství jsou polohy jeho 85 ha vinic, které se nacházejí ve čtyřech vinařských obcích: Mikulov, Novosedly, Nový Přerov a Pavlov. Je známo, že v každé obci jsou rozličné půdní a částečně také klimatické podmínky. To umožňuje nabízet mnohem pestřejší a zajímavější skladbu vín.
Rozhodujícím faktorem je však kvalita vín, na kterou je kladen největší důraz. Filozofií vinařství VINOFOL je sledovat nejnovější trendy, jak v technologiích výroby, tak i v gastronomii. Ale je pravdou, že se VINOFOL v mnoha případech nechává inspirovat i letitými zkušenostmi vinařů, kteří vyspělou a moderní techniku nahrazovali smyslem pro originalitu, jedinečnost a potenci dané lokality. Výběr správných odrůd do terroiru a nazrávání vín v dřevěných sudech z francouzských dubů je tím nejlepším důkazem. Kolekce lahvových vín je rozdělena do kategorií Pavlov Exclusive, Novosedly Exclusive, Novosedly výběr a Novosedly classic.
Určitou zpětnou vazbou a správností cesty VINOFOLu jsou různá ocenění z tuzemských i mezinárodních výstav, např. zlatá, stříbrná a bronzová medaile na IWC v San Franciscu, zlatá medaile v Prague Wine Trophy či tři stříbrné medaile na AWC Vienna. Ovšem jasnou „indicií“ kvality je vzrůstající zájem o vína tohoto vinařství.
Národní vinařské centrum, o.p.s. / Vinařský fond
www.vinarskecentrum.cz / www.vinarskyfond.cz
Národní vinařské centrum je obecně prospěšnou společností se sídlem na zámku ve Valticích. Jeho cílem je obecná propagace a podpora moravských a českých vín a vinařství, a to nejen prostřednictvím Salonu vín ČR, ale také vydáváním odborné literatury, pořádáním školení a seminářů atd. Národní vinařské centrum úzce spolupracuje s Vinařským fondem České republiky.
Vinařský fond vznikl v roce 2002 na základě změny „vinařského zákona“. Před vstupem ČR do EU podporoval výsadbu vinic ve vinařských oblastech Morava a Čechy; dnes podporuje výhradně marketing vína, rozvoj vinařské turistiky a informuje veřejnost o vinohradnictví a vinařství. Vinařský fond pracuje na obdobné bázi jako organizace v ostatních vinařských zemích Evropy.
Vinařské novinky do schránky