http://zena.centrum.cz
Statisíce Čechů se každoročně žene na dovolenou k moři, nejčastěji samozřejmě do Chorvatska či Egypta. Ale i u nás doma máme stále co objevovat a najdou se místa, kde strávíte úžasnou dovolenou, nebo "jen" prodloužený víkend. Jižní Morava je takových míst plná!
Pojďte si s námi projít jeden z nejkrásnějších krajů naší repobliky a podívat se po nejzajímavějším místech, památkách i lokalitách.
Jejich výčet právě začíná...
Brno a okolí
Druhé největší město České republiky Brno nabízí nepřeberné množství divadel, muzeí, kin a obchodů včetně doprovodných služeb a řady společenských a sportovních akcí. Výjimečnost regionu spočívá v dokonalém spojení všech možností velkoměsta s řadou turistických cílů v blízkém okolí. Jedním z nejatraktivnějších míst je památková zóna Slavkovské bojiště, kde se roku 1805 odehrál jeden z největších střetů napoleonských válek - bitva u Slavkova.
Kam se podívat?
Zámek Slavkov u Brna
Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.
Špilberk
Jednu z hlavních dominant města představuje hrad Špilberk. Už z dálky nelze přehlédnout kopec porostlý zelení s mohutnou pevností na vrcholku. Hrad je dějištěm mnoha kulturních akcí, mezi nejvýznamější akce patří:
Brněnské shakespearovské dny - divadelní představení
Brněnské kulturní léto - hudební a divadelní představení, historický šerm
Mezinárodní hudební festival Špilberk - koncerty vážné hudby
Šermířský festival - historický šerm.
Pro návštěvníky jsou přístupné mj. podzemní kasematy s mučírnou a skřipcem a kobky známých vězňů - barona Trenka, loupežníka Babinského, Barokní kaple i lékárna, dětská dílna, či rozhledna s úžasným výhledem na město pod vámi.
Villa Tugendhat
Pokud nevíte kam za moderní architekturou, rozhodně doporučujeme navštívit brněnský klenot a jednu z nejznámějších českých vil. Čertvě zrekonstruovaná vila Tugendhat je zapsána i do seznamu světového dědictví UNESCO a její prhlídka vás určitě nadchne!
Pálava a Lednicko-valtický areál
Kraj lužních lesů, vinic a úrodných polí v nejjižnějším cípu Moravy je proslulý bohatou historií, folklorními tradicemi a četnými stavebními památkami. Mimořádnost území dokládá fakt, že se v těsné blízkosti nachází dvě lokality pod ochranou UNESCO - biosférická rezervace Dolní Morava a kulturní krajina Lednicko-valtický areál, což je cca 200 km2 komponované krajiny (pravděpodobně nejrozsáhlejší na světě) s dvěma zámky, četnými salety, tj. drobnými romantickými stavbami jako jsou kolonády, sochy a lesní chrámy, zámečky apod. zasazené v krajině, která z parkových zahrad zvolna přechází v krajinu vkusně doplněnou vzácnými druhy stromů, vybudovanými rybníky ad.
Kam se podívat?
Lednice
Zámek ve stylu anglické tudorovské gotiky, vrcholné dílo romantické architektury, jedna z nejnavštěvovanějších památek v ČR, národní kulturní památka, součást Lednicko-valtického areálu. Kolem zámku se rozkládá barokní park, který přechází v přírodně krajinářský s romantickými stavbami (minaret, ruina římského vodovodu) a vodními plochami s navršenými umělými ostrůvky.
V průběhu sezóny: šermířská vystoupení v parku, výstavy květin, výstavy umění v galerii, komorní promenádní koncerty.
Zámek Valtice a Salon vín České republiky
Státní zámek Valtice je bývalým majorátním sídlem rodu Liechtensteinů, čehož obrazem je i rozsáhlost a monumentálnost zámeckého areálu.V areálu zámku sídlí také Národní vinařské centrum, o.p.s., které v zámeckých sklepích provozuje Salon vín České republiky, a je zde mimo jiné celoročně otevřená veřejná degustační expozice nejlepších sta vín, umístěná ve sklepních prostorách státního zámku ve Valticích.Takto uložená vína je možno i zakoupit, stejně jako dárkového balení na láhve, vinařskou literaturu, degustátorské skleničky, sommelierské potřeby atd.
Mikulov a jeho krásy
Regionální muzeum v Mikulově sídlí na barokním zámku obklopeném zahradou. V jeho interiérech mají návštěvníci možnost shlédnout celou řadu expozic rozdělených do čtyř okruhů a také atraktivní sezónní výstavy. Ale Mikulov není jen muzeum... Zajděte se např. podívat do sedm století staré části, kterou tvoří rozsáhlé židovské ghetto. Jeho jádrem byly dnešní ulice Husova, Alfonse Muchy a Brněnská. Projděte si naučnáou stezku židovskou čtvrtí, která pojímá zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení.
Nebo na historické náměstí, na němž během první poloviny 17. století vyrostla řada renesančních domů, mnohé se dochovaly v nepříliš změněné podobě dodnes...
K těm významnějším patří dům U Rytířů se sgrafitovou výzdobou a tzv. kanovnický dům. Ozdobou náměstí je kašna se sochou Pomony s rohem hojnosti z počátku 18. století a monumentální barokní Sousoší Nejsvětější Trojice z let 1723-1724. Historické středověké jádro města bylo je prohlášeno městskou památkovou rezervací
Moravský kras a okolí
Jedna z ekologicky nejčistších oblastí ČR s nádhernou přírodou a více než tisícovkou jeskyní svádí k objevování křehké krásy podzemního světa. Pod zemským povrchem jsou zde ukryty rozsáhlé komplexy krápníkových jeskyní, jejichž přítomnost prozrazují další zvláštnosti - propadání vodních toků, ponorné říčky, závrty a poklesy terénu včetně hlubokých údolí s vápencovými skalními útesy, které slouží jako vynikající horolezecké terény. Příjemné a zdravé přírodní prostředí je ideální pro pobyt a sporty ve volné přírodě.
Kam se podívat?
Hrad Boskovice
Přímo nad městem a areálem zámku Boskovice se vypíná romantická zřícenina goticko-renesančního hradu.V současné době je hrad v majetku rodiny Mensdorff-Pouilly. Z původně mohutné stavby se dochovalo torzo hradního paláce, nabízející impozantní výhled do zdejší malebné krajiny. Technickou zajímavost představujem 26metrů hluboká studna s dřevěným šlapacím kolem, jediným funkčním v republice.
Pro individuální kulturní či společenské akce (oslavy, setkání, rauty, svatby, a pod.) si lze pronajmout části nebo celý arál hradu.
Propast Macocha
Nenavštívit nemůžete ani světoznámou propast Macocha je více než 138 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu v České republice a i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 - je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno. Hlavně se moc nenaklánět!
Slovácko
Pro Moravské Slovácko je příznačný zejména bohatý, dosud živý folklor s tradicemi lidových písní, krojů, tanců, slavností a tradičních řemesel. Přírodní hranici oblasti vytvářejí na severu hluboké listnaté lesy Ždánického lesa a pohoří Chřiby, na jihu hřeben Bílých Karpat, biosférické rezervace UNESCO s orchidejovými loukami a vzácnou florou a faunou. Slováckem protéká řeka Morava a vytváří nádherné meandry, lemované lužními lesy. Atmosféru dotváří svébytná vinařská turistika, unikátní vodní cesta Baťův kanál, stavební památky církevní i světské architektury, zajímavé archeologické lokality a řada jedinečných folklorních akcí a festivalů.
Kam se podívat?
Zámek Strážnice
Původně gotický hrad přestavěný na novorenezanční zámek s klasicitními prvky. Dnes je zámek sídlem Národního ústavu lidové kultury, pro veřejnost je zpřístupněna cenná historická knihovna obsahující 13.000 svazků knih, dále si návštěvník může prohlédnout expozici "Nástroje lidové hudby v České republice", jedinou svého druhu ve střední Evropě a každoročně se obměňující výstavy v zámecké galerii. V prostředí zámeckého parku na několika přírodních amfiteátrech se vždy poslední víkend v červnu koná již od roku 1946 Mezinárodní folklorní festival, jeden z nejstarších a největších folklorních festivalů ve světě.
Státní zámek Milotice
Milotický zámek je nazýván perlou jihovýchodní Moravy. Dnes si můžete prohlédnout zámecký areál s čestným nádvořím, jízdárnou, konírnou, dvěma oranžériemi, francouzským parkem a přilehlou bažantnicí se salety. Nedílnou součástí zámku jsou skvěle vybavené interiéry, především reprezentativní freskový sál s freskou F.Ř.Ecksteina z roku 1725.
Na kole (to hlavně!), pěšky i lodí?
Ano, všechny tyto možnosti, jakým způsobem absolvovat krásný výlet nabízí tzv. Baťův kanál, který tvoří osu turistické oblasti Slovácko, proslulou skvělými podmínkami pro cykloturistiku. Ten je lemován bezpečnou cyklostezkou dlouhou více jak 80 km, na kterou dále navazují stezky a trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek. Ale vyrazit můžete samozřejmě i pěšky, nebo popojet lodí.. Kolem Baťova kanálu je zkrátka nádherně!
Znojemsko a Podyjí
Ráj všech cyklistů, milovníků vína a historie leží na hranicích s Rakouskem. Slunné a úrodné nížiny, ovocné sady a proslulé vinohrady střídá malebná pahorkatina a hluboká údolí několika řek. Tou nejslavnější je Dyje, kterou střeží několik mohutných hradů a romantických zámků. Kolem jejího hraničního toku s četnými meandry se rozkládá nejmenší národní park ČR, Podyjí, se skalnatými i zalesněnými svahy, vřesovišti, unikátními lesostepmi a hustou sítí značených turistických cest a cyklostezek. Centrem regionu je historické město Znojmo (mimochodme historické město roku 2010), veledůležité centrum Moravy, jež se může pochlubit svými unikátními poklady. Jejich výčet byl vydal na samostatný článek. Musíte zkrátka přijet a Znojmo dokonale prozkoumat, čeká vás tady opravdu desítky památek a zajímavostí! Hrad tyčící se nad řekou Dyjí činí město malebným a jen dokresluje vše výše uvedené. Nezapomeňte navštívit jedno z atraktivních lákadel, který je pohádkově až hororově laděného podzemí.
Kam se podívat?
Státní zámek Vranov nad Dyjí
Zámek Vranov nad Dyjí ležící na jižní hranici českého státu asi 110 km od Vídně patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka. Dnes je jako národní kulturní památka situovaná v západní části Národního parku Podyjí v péči českého státu.
Státní hrad Bítov
Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů naší země (první písemná zmínka pochází z let 1061-1067). Leží na ostrohu obtékaném řekou Želetavkou, nedaleko jejího soutoku s Dyjí. Zrcadlí se ve vodách Vranovské přehrady (zbudované v r. 1935), jejíž vody zatopily obec Bítov v podhradí.
Vinařské novinky do schránky