NVC, Omnimedia
Tisková zpráva ze dne 29. srpna 2012
V rámci Národní soutěže vín, nejvyšší soutěže vín v České republice, vyhodnotila odborná porota jako nejlepší víno mikulovské vinařské podoblasti Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2011 z Vinařství Volařík. Nejlepším červeným vínem podoblasti se stal Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů 2011 Štěpána Maňáka. Nejlepší kolekci do soutěže přihlásilo Vinařství Mikrosvín Mikulov, a. s. Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.
Za mikulovskou vinařskou podoblast soutěž organizovalo Sdružením vinařů mikulovské vinařské podoblasti.
Vítězný Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2011 se stal kromě Šampiona také vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín.
„Těší mě, že uspěl právě jeden z našich nejprestižnějších vlašáků na Moravě. Jeho vůně připomíná čerstvě nasušené luční kvítí s dovůní silné minerality připomínající zkorodované železo, posléze mineralita přechází i do samotné chuti, v které se projevuje silným železitým dojmem s dlouhotrvající dochutí a svěží kyselinkou,“ popsal svého Šampiona Filip Mlýnek, hlavní technolog Vinařství Volařík.
Silné zastoupení bílých suchých a polosuchých vín v národní soutěži vín – mikulovské vinařské podoblasti komentoval také ing. Marek Babisz, který vedl hodnocení: „Kategorie bílých suchých a polosuchých vín byla již tradičně nejvíce obsazena. A není se čemu divit. Klimatické podmínky Mikulovska jsou pro bílá suchá a polosuchá vína u nás jedinečné a zdejší Ryzlinky vlašské patří mezi světovou špičku. V této kategorii bylo letos uděleno celkem 24 zlatých, 40 stříbrných medailí, což jejich kvalitu jen potvrzuje.“
Jako nejlepší červené víno porota vyhodnotila Cabernet Sauvignon Barrique, výběr z hroznů 2011 od Štěpána Maňáka, nejlepším růžovým vínem se stalo Rulandské modré rosé, pozdní sběr 2011 společnosti Víno Lípa Mikulov, s. r. o., nejlepší bílé polosladké víno – Ryzlink vlašský, výběr z bobulí 2009 společnosti Vinselekt Michlovský, a. s. a nejlepší sladké víno – Tramín červený, slámové víno 2008 od Sonberku, a. s. Z šumivých vín a sektů porotu nejvíce zaujal Grandioso, jakostní šumivé víno s. o. 2009 firmy Vinné sklepy Valtice, a. s. Cenu za nejlepší kolekci mikulovské vinařské podoblasti porotci udělili Vinařství Mikrosvín Mikulov, a. s.
Do Národní soutěže vín – mikulovské podoblasti bylo přihlášeno celkem 438 vzorků vín, oproti minulému roku se jedná o nárůst o více než sto soutěžících vín. Odborná komise na základě dosažených bodů udělila vedle titulů Šampiona a vítězů kategorií také 44 zlatých, 81 stříbrných a 9 bronzových medailí a 277 nominací do Salonu vín. Postupující vína z mikulovské vinařské podoblasti se dále utkají v celorepublikovém kole Národní soutěže vín, kde se sejdou s nejlepšími víny z velkopavlovické, slovácké a znojemské vinařské podoblasti a vinařské oblasti Čechy. Soutěžit se bude o postup do finále a titul absolutního Šampiona, vítězů kategorií a medaile a také o umístění v Salonu vín České republiky. V Salonu vín ČR ve Valticích pak bude sto nejlépe hodnocených vín vystaveno k ochutnání a vzdělávání o moravských a českých vínech a vinařství po celý příští rok.
Výstava všech soutěžní vín Národní soutěže vín – mikulovské podoblasti proběhne 7. – 9. září v rámci Pálavského vinobraní na zámku v Mikulově.
Národní soutěž vín se stává stále reprezentativnějším měřením sil moravských a českých vinařů. Je největší a díky vysoce odborné záštitě také nejprestižnější soutěží vín v České republice. Soutěž pořádá za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra Svaz vinařů ČR ve spolupráci s vinařskými sdruženími v jednotlivých podoblastech.
Dominantou Mikulovské vinařské podoblasti je pohoří Pálava, které strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získalo oblibu Svatovavřinecké, Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe.
{fotogalerie foto_aktuality_2591}
Vinařské novinky do schránky