Tisková zpráva, NVC & Omnimedia
S počátkem roku 2013 začala nová sezona mezinárodních vinařských soutěží, kterých se s pravidelnými úspěchy účastní také moravští a čeští vinaři. Za zahřívací kolo před nejprestižnějšími mezinárodními soutěžemi lze považovat také Chisinau Wine and Spirits Competition v moldavském Kišiněvě, odkud si minulý týden vinařství Znovín ZNOJMO přivezlo jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili a Vinařství Štěpán Maňák jednu stříbrnou.
V loňském roce se naši vinaři účastnili všech největších a nejprestižnějších mezinárodních soutěží, pravidelně se zde prosazovali v silné konkurenci a jejich přítomnost ve světové vinařské špičce už dnes nikoho nepřekvapuje. S blížící se novou sezonou vyvstává otázka, zda se podaří úspěchy obhájit a třeba přidat ještě další ocenění, kterými moravské a české vinařství potvrdí své místo mezi vinařskými velmocemi.
Jako první loni moravská a česká vína vyjela za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra do Paříže na soutěž Vinalies Internationales. Z kolébky evropského vinařství si naši vinaři přivezli 2 zlaté a 25 stříbrných medailí. Na soutěži zazářili Tomáš Krist se zlatou medailí za Ryzlink rýnský, výběr z hroznů 2011 a dalšími čtyřmi stříbrnými medailemi za Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2011, Tramín červený, výběr z hroznů 2011, Muškát moravský, pozdní sběr 2011 a Rulandské bílé, výběr z hroznů 2011, dále Vinařství Horák se zlatou medailí za Hibernal, výběr z hroznů 2011 a třemi stříbrnými medailemi za Rulandské modré, pozdní sběr 2011, Pálavu, výběr z bobulí 2011 a Tramín červený, výběr z hroznů 2011 a Vinařství u Kapličky, které získalo zlatou medaili za Chardonnay, pozdní sběr 2011. V Paříži oceněná vína se následně objevila v publikaci 1000 Vins du Monde, tedy průvodci těmi nejlepšími světovými víny.
V květnu získala Česká republika na soutěži Concours Mondial Bruxelles 8 zlatých a 15 stříbrných medailí. Zlaté medaile si odvezli: Vinařství Čech za Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2010 a Sauvignon, pozdní sběr 2010, Vinařství Baloun za Muškát moravský, pozdní sběr 2011, Habánské sklepy za Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2011, Tomáš Krist za Tramín červený, výběr z hroznů 2011, Znovín Znojmo za Ryzlink rýnský, ledové víno 2009, Zámecké vinařství Bzenec za Ryzlink rýnský, výběr z hroznů 2009, Vinařství Sonberk za Sauvignon, 2010. V odborné jury zasedli také čeští zástupci: Ing. Pavel Krška, JUDr. Luboš Bárta, MBA, Michal Šetka a Ing. Richard Stávek.
Seriál prestižních zahraničních soutěží pokračoval v květnu v Londýně na Decanter World Wine Awards. Šest stříbrných, 21 bronzových medailí a 30 diplomů si rozdělilo 22 našich vinařských firem. Nejúspěšnějším vinařstvím v Londýně byl Znovín Znojmo se ziskem tří stříbrných medailí, jedné bronzové a dvou diplomů. Dařilo se také Novému vinařství (1 stříbrná, 2 bronzové a 1 diplom) a Vinařství Josef Dufek (4 bronzové). Dobrá zpráva je, že v Londýně bodovalo mnoho vín, která získala ocenění také na předcházející soutěži Concours Mondial de Bruxelles. Našim vinařům se tak pomyslně podařilo obhájit tato skvělá hodnocení.
Soutěž Muvina, která se konala v červnu na Slovensku v Prešově, udělila vínu Pálava, výběr z hroznů 2011 z Vinařství LAHOFER absolutně nejvyšší bodové hodnocení celé soutěže (92,67 bodu ze 100). Tituly Champion a cenné medaile zde získalo také Vinařství Krist, Josef Valihrach a další.
Na konci června se moravská a česká vína vydala na cestu za oceán do USA a tradičně se to vyplatilo. Dvojnásobek velkých zlatých medailí a obhajobu titulu za nejlepší víno konkrétní odrůdy si spolu s osmdesáti medailemi odvezli naši vinaři z mezinárodní soutěže San Francisco International Wine Competition. Velkou zlatou medaili a titul za nejlepší Tramín červený celé soutěže získalo Vinařství Líbal, které navíc na této soutěži zazářilo už loni stejným oceněním za svůj Sauvignon.
V červenci vyrazila tuzemská vína do Slovinska, které se letos stalo pořadatelskou zemí „putovní“ soutěže Vinoforum, jež srovnává kvality vín středoevropské provenience se zbytkem světa. Josef Valihrach s víny Sauvignon šedý, 2009 a Rulandské šedé, 2007 získal v Mariboru dvě zlaté medaile – Champion.
Mezi nejprestižnější světové soutěže patří zejména díky velmi přísnému bodovému hodnocení bezesporu německá MUNDUS vini. Naši vinaři si z Neustadtu přivezli 18 medailí, 3 zlaté a 15 stříbrných. Zlatou medailí zde bylo oceněno Vinařství Čech za Rulandské šedé, pozdní sběr 2011, Vinselekt Michlovský za Pálavu, výběr z hroznů 2009 a Znovín Znojmo za Tramín červený, výběr z bobulí, mešní víno 2011.
Podzim přesunul soutěžní klání do Vídně na AWC Vienna, odkud si naši vinaři přivezli neuvěřitelných 347 ocenění (62 zlatých, 194 stříbrných medailí a 91 diplomů). Mezi nejúspěšnější vinařské firmy patří Vinařství LAHOFER, které získalo 4 zlaté, 4 stříbrné medaile a 2 diplomy. Podobný úspěch zaznamenalo Vinařství U Kapličky, s. r. o., které dovezlo 4 zlaté a 5 stříbrných medailí.
Konec roku patřil izraelské soutěži Terravino. V sedmileté historii soutěže se již počtvrté - a potřetí v řadě - stalo víno z České republiky absolutním mezinárodním šampionem a nejvýše hodnoceným vínem soutěže. Loni se slavnostních fanfár dočkal Ryzlink vlašský, ledové víno z vinařství Mikrosvín Mikulov.
Nejvyšších světových ocenění se dočkala řada špičkových vín a vinařství z České republiky, která spolu s úspěšnými víny z největší a nejvyšší tuzemské soutěže vín Salon vín – národní soutěží vín dokazují neustále se zvyšující kvalitu vín z Moravy a Čech a také jejich jedinečnost a rozpoznatelnost v široké konkurenci nejlepších světových značek.
Pro více informací:
Ing. Pavel Krška, Národní vinařské centrum, o.p.s.
E-mail: pavel.krska@vinarskecentrum.cz
Tel.: +420 519 352 072, +420 721 414 575
Daniel Kříž, Omnimedia, s.r.o.
E-mail: d.kriz@omnimedia.cz
Tel.: +420 221 419 220, +420 728 602 304
Vinařské novinky do schránky