Charakteristika trasy
Trasa vede vinařskými obcemi Bořetice, Kobylí, Němčičky, Velké Pavlovice a Vrbice ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Stezku je možné projet na kole, nebo projít pěšky.
Oblast Modrých Hor tvoří katastry obcí Bořetice, Kobylí, Němčičky, Velké Pavlovice a Vrbice. Réva vinná se tu pěstuje na téměř 1.200 ha viničních tratí a odrůdy s modrými hrozny na produkci červených vín zaujímají více jak polovinu vinohradů. Ne nadarmo je Velkopavlovicko nazýváno srdcem produkce moravských červených vín.
Symbolický okruh Modré hory vás provede vinařskou krajinou s nádhernými výhledy do okolí,
s mnoha sakrálními památkami a turistickými zajímavostmi.
Téměř celá trasa vede po asfaltových, nebo jinak upravených cestách. Stezky tvoří ucelený okruh, takže se na mi můžete napojit kdekoliv a udělat si svoje vlastní putování z místa, které vám bude nejlépe vyhovovat.
Profesor Ing. Vilém Kraus CSc. o Modrých horách říká:
Pětihvězdí moravských vinařských obcí v čele s městem Velké Pavlovice je odedávna známé svými červenými víny ze svahových viničních poloh rozložených okruhem ve zvlněné krajině. K rovinatému jihu otevřená „Rukapáně“ je jako úrodná a mozolnatá dlaň, z níž vychází pět čilých a tvořivých prstů, které modelovaly svahy v okolí lidských sídlišť do tvaru polí, sadů, vinic i lesů. Těmi pomyslnými prsty prochází náhodný poutník a slabikuje jejich jména jak by četl radost z doteků dětské ruky: Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí a nejvýš položená Vrbice. Když se rozloží večerní soumrak pozdního léta nad krajinou a zastihne poutníka na některém z řady vyvýšených míst, vystupují ze zvlněné krajiny namodralé siluety návrší porostlých vinicemi a v údolích mizí v modravém šeru červené střechy dědin. „Modré hory“ se ukládají pokorně k nočnímu spánku, aby jejich vinice, osvěžené nočním chladem a ranní rosou vstávaly do nového, sluncem prozářeného dne. Ve zlatém slunečním jasu probleskuje modrá barva mezi tmavou zelení listů révy modrými hrozny starosvětské Frankovky, Modrého Portugalu i Svatovavřineckého.
Přečtěte si horenská práva některé z pěti obcí Modrých hor, zamyslete se nad nimi a nad životem našich předků, projděte se po turistických stezkách modrohorské krajiny, hledejte v našich nejen červených, ale i bílých vínech sdělení našich předků i současných tvůrců vín o tom jak se v poháru třpytí naše slunce, jak voní naše réva a o tom jak chutná naše rodná moravská zem.
Vinařství a vinné sklepy na Velkopavlovicku.
Moravské vinařské stezky:
Moravská vinná stezka, Kyjovská vinařská stezka, Strážnická vinařská stezka, Uhersko-hradišťská vinařská stezka, Znojemská vinařská stezka, Mikulovská vinařská stezka, Velkopavlovická vinařská stezka, Brněnská vinařská stezka, Mutěnická vinařská stezka, Vinařská stezka Podlužím, Bzenecká vinařská stezka
Místní a naučné vinařské stezky:
Vinařská naučná stezka Mikulov, Naučná vinařská stezka Valtice, Obecní vinařská stezka obce Němčičky, Stará hora - vinařská naučná stezka, Stezka krajem André, Vinařská stezka Modré hory, Stezka Muškátu moravského, Stezka Rulandského bílého, Naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy
Vinařské stezky v Čechách:
Kutnohorská vinařská stezka
Vinařské novinky do schránky