ůl nad Polešovicemi vydává jasné znamení VSTUP ZAKÁZÁN! Pošesté u Víta Sojáka ve vinohradě nad obcí Polešovice s nádherným pohledem do krajiny sehráli Polešovští vinaři starodávný zvyk zarážení hory.
V trati Nové hory vztyčili symbolický kůl, který všem dává na vědomí, že víno dozrává a vstup do vinice je přísně zakázán. Před aktem samotným proběhla mše svatá.
Zarážení hory je starý zvyk a jeho počátky sahají až do dvanáctého století. "Probíhal při dozrávání hroznů v době kolem 15. srpna po svátku Nanebevzetí Panny Marie. V době, kdy, jak se praví, se našel první tzv. strakatý hrozen, první dozrálé bobulky," nastínil Soják všem novým návštěvníkům, kteří zarážení byli účastni poprvé, a předal slovo první z přizvaných doprovodných skupin, Mužskému pěveckému sboru z Vážan. "Sešli se na nejvyšším místě vinohradů, kde s první vycházející hvězdou postavili borový kůl, na kterém byla pověšena kytice z devatera kvítí, hrozny, případně podle zvyklostí různých oblastí třeba láhev vína, nebo křesťanské symboly kolo a kladívko," pokračoval Soják po prvním vstupu.
Byla to výhradně mužská aktivita a tresty za porušení byly na dnešní dobu velmi kruté. "Tenkrát zákony nikde nebyly vytisknuté, vylepené, lidé si je nemohli někde stáhnout nebo najít na internetu ani koupit. Využívalo se tedy takovýchto symbolů. Když přišel člověk a viděl ve vinohradu vztyčený kůl, byla to jasná známka, že se tam prostě nesmí," vysvětlil Soják, který přidal i tresty za neuposlechnutí, vyčtené ze starých knih. "Přistižený mohl dostat těžký žalář a žádnou výjimkou nebylo useknutí ruky či nohy."
Dvacítka domácích vinařů a jejich kamarádů přinesla i něco ze svých zásob k následnému koštu a popíjení. Svou troškou do mlýna přispěl i další mužský sbor z Tečovic, ženský polešovický sbor Drmolice a cimbálová muzika Dolňáci.
Zdroj: | idobryden.cz |
Datum vydání: | 26.8.2013 |
Odkaz: | http://www.idobryden.cz/spol...-0d68-11e3-a1cc-5254003d369b/ |
Vinařské novinky do schránky