Falšovaného vína v obchodech a vinotékách přibývá. Svaz vinařů chce proto prosadit vyšší pokuty a zpřísnění kontrol. Loni nevyhověla víc než třetina vzorků.
Jižní Morava – Jihomoravští vinaři zahájili tažení proti falšování původu hroznů. Podvodů s vínem každoročně přibývá a podle údajů Státní zemědělské a potravinářské inspekce nevyhověla loni víc než třetina kontrolovaných vzorků. Obchodníci s vínem na etiketách zatajují nejčastěji pravý původ hroznů a přidaný cukr nebo sladidla.
Vedení svazu vinařů se tento týden sešlo s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou, aby se společně dohodli na strategii. "Máme analýzu černého trhu s vínem a s ní i návrhy, jak situaci zlepšit. Jedním z nich je víc kontrol a přísnější sankce za falšování vína a podvádění zákazníků. Zejména je potřeba se zaměřit na výčepy, které nabízí levné víno bez potřebné péče. Na různé trafiky, zeleniny nebo květinářství, kde také víno prodávají z padesátilitrových barelů," upozornil prezident svazu Tibor Nyitray,
Dodal, že kompletní seznam opatření zveřejní v nejbližších dnech. Popřel zároveň spekulace, že návrh obsahuje zákaz volného prodeje sudových vín.
Generální ředitel Vinných sklepů Valtice Marek Šťastný považuje zpřísnění sankcí za dobrý způsob boje s podvodníky. "Když prodávají víno načerno, bez papírů a vydávají ho za moravské, tak narušují trh. Není to rovná soutěž. Pokuty za opakovaná provinění mají být daleko vyšší, klidně likvidační. Jednou člověk může udělat chybu, ale podruhé už mu to nesmí projít," kritizoval Šťastný.
Státní zemědělské a potravinářské inspekce může za podvody s vínem uložit maximálně pětimilionovou pokutu. "Falšování vína je problém. Loni při kontrolách nevyhovělo osmatřicet procent vzorků. Nejčastěji šlo o údaje na etiketách, které se neshodovaly se skutečným obsahem lahví," sdělil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.
Nejčastější prohřešky jsou podle něj nadlimitní množství cukru, přidávání vody, umělých sladidel a barviv a také klamavě označený původ hroznů. "K odhalení oblasti, odkud hrozny pocházely, nám slouží nukleární magnetická rezonance, která z molekul vody umí určit, jestli víno je z České republiky. Každá oblast má při měření odlišnou hodnotu," vysvětlil Kopřiva.
Inspekce se zaměřuje na kontroly odrůd oblíbených u zákazníků, které ale moravští vinaři nestíhají vypěstovat v dostatečném množství. "Poptávka po některých druzích vína je vyšší než nabídka. Je to případ třeba Pálavy," dodal Kopřiva.
Ministerstvo zemědělství si problém s falšováním vína uvědomuje. "Je potřeba to řešit komplexně. Proto ministerstvo například loni uzavřelo dohodu s Generálním ředitelstvím cel, která umožňuje dozorovým orgánům používat jejich data o převozech a dovozech vín do České republiky," uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.
Zdroj: | Brněnský deník |
Datum vydání: | 26.3.2014 |
Odkaz: | http://brnensky.denik.cz/ |
Vinařské novinky do schránky