Do vinohradu nikdo nesmí. Vinaři v Polešovicích zarazili horu

Polešovice – Borový kůl ozdobený lučním kvítím, pentlemi, křížem s jablky a hrozny hrál hlavní roli v sobotu v Polešovicích. V tamní trati Nové hory se konalo již tradiční zarážení hory neboli uzamykání vinohradu. Nad obcí se sešli nejen vinaři, ale také mnoho milovníků vína.

"U nás zarážáme horu kolem svátku Nanebevzetí Panny Marie. Měli jsme v kostele mši za živé a zemřelé vinohradnice a vinohradníky, požehnali jsme kytice a pak průvodem přišli do vinohradu," popsal starý zvyk za polešovské vinaře Vít Soják.

Ve vinohradu si mohli přítomní vychutnat cimbálovou muziku Dolňáci a zpěv Drmolic nebo mužského pěveckého sboru z Vážan. Vyvrcholením celá akce bylo zatlučením hory.

"Hora se zaráží na nejvyšším místě, aby jí bylo dobře vidět. Dříve lidé neuměli číst, ale když šli kolem hory a viděli postavený a ozdobený borový kmen, věděli, že je hora zaražená a je tam zákaz vstupu," vysvětlil Vít Soják.

Okolo ozdobeného borového kůlu pak dvanáctka polešovických vinařů zatloukla kůly za každý měsíc práce ve vinohradu a dodali k tomu pranostiku na daný měsíc.

Vinař Vít Soják: Krádeže hroznů jsou noční můrou každého vinohradníka

Se svátkem svatého Vavřince nebo Nanebevzetí Panny Marie je spojené už léta uzamykání vinohradů neboli zarážení hory. O tradici v Polešovicích i o tamní úrodě popovídal vinař Vít Soják.

Jak dlouho se tradice zarážení hory v Polešovicích udržuje?

V dřívějších dobách se v Polešovicích hora zarážela. Minulý režim ale tradicím nepřál a ukončil je. K obnovení došlo v roce 1997 a pak se v následujících letech uskutečnilo pár ročníků. Pak se tradice přerušila a v roce 2005 zarážel horu ve svém vinohradu Nikodém Míša. Od roku 2006 se v Polešovicích hora zaráží v trati Nové hory.

Co tento zvyk obnáší?

Zarážání hory je prastarý vinařský obyčej, který se koná v době dozrávání hroznů. To bývá kolem svátku sv.Vavřince (10. 8.) a Nanebevzetí Panny Marie (15. 8.). V ten den se v kostele nechala požehnat kytice z devatera polního kvítí, které mělo ochraňovat horu. Pak se šlo na nejvyšší místo v hoře (tak se dříve říkalo viniční trati – pozn. aut.) a tam se postavil borový kmen, kterému se říká hora. pak se lomozilo, oslavovalo dlouho do noci, aby se odehnaly zlé a temné síly od vinohradu. Od té doby nesměl nikdo do vinohradu a hrozen si mohla utrhnout jen těhotná žena. Za krádeže hroznů byly vysoké tresty, těžký žalář nebo useknutí ruky.

Vztyčuje se takzvaná hora, proč se kůlu tak říká a čím ho vy v Polešovicích zdobíte?

Zdobení hory se liší oblast od oblasti. Někde zdobí horu křesťanskými symboly, někde se dává na horu láhev vína, jinde hrozen, kříž, na kterém jsou napíchnutá tři jablka, ale všude jsou to hlavně barevné pentličky.

Je nějak určeno, kde ve vinici se má hora zarazit?

Hora se zaráží na nejvyšším místě, aby jí bylo dobře vidět. Dříve lidé neuměli číst, ale když šli kolem hory a viděli postavený a ozdobený borový kmen, věděli, že je hora zaražená a je tam zákaz vstupu.

Na mnoha místech se zvyk koná až září, proč vy horu zarážíte už teď? Je termín nějak daný?

Doba je daná dozráváním hroznů a většinou to bylo spojeno s patronem vinařů sv. Vavřincem. V Polešovicích zarážáme horu kolem svátku Nanebevzetí Panny Marie. Máme v kostele mši za živé a zemřelé vinohradnice a vinohradníky , požehná se kytice a pak se jde průvodem do vinohradu, tak jak se to dělalo dřív. Nechceme z toho dělat komerční akci, u sklepů, sportovním areálu a podobně. Zarážáme horu přímo ve vinohradu. Je to náročné na přípravu, ale když vyjde počasí, stojí to zato.

Dodržujete vy osobně to, že je vaše vinice uzamčená a nedovolujete tam vstup?

Dnes je to jiné, hodně turistů o tom ani neví, že je hora zaražená,a tak věnuju zvýšenou pozornost kontrole vinohradů. Krádeže hroznů jsou noční můrou každého vinohradníka.

Věříte, že zarážení hory a mše mají nějaký mystický význam?

Jako věřící člověk samozřejmě… Marné každé namáhání, bez božího požehnání…

Dříve to byla ochrana před škůdci, nemocem a v podstatě modlitba za dobré počasí, jak se vinař brání škůdcům dnes?

Proti srnčímu okusu repelentem, proti nemocem a plísním postřiky,proti špačkům plynovými detonátory a flintou…

Jaké počasí by v současné době dozrávání hroznům nejvíce uškodilo?

Zatím bylo málo srážek, přesto jsou vinice v dobré kondici. Pranostika praví: září víno vaří. Tak snad už to sluníčko vydrží a nezačne pršet na podzim jako loni. Hrůzu mám z přívalových dešťů a hlavě kroupy jsou největší pohroma.

Jaká letos bude v Polešovicích úroda? Co ji ovlivnilo?

Tak jako všude, sucho. Réva má ale hluboko kořeny, takže bere vláhu z hloubky, kde ještě je. Pomáhám jí vhodným listovým hnojivem, letos jsem použil listové hnojivo s obsahem nanostříbra. Ale do vinobraní je ještě daleko a dokud nejsou hrozny prodané nebo ve sklepě, je zbytečné se o tom bavit . Zatím to vypadá slibně, hrozny zdravé a dá li pánbůh… "

Zdroj: denik.cz
Datum vydání: 18.8.2015

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína