Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně provádí kontroly kvality nápojů a potravin a v uplynulém roce se mimo jiné zaměřila na vína s označením VOC.
Kontroly našim vinařům i jejich zákazníkům přinesly vynikající výsledky. Inspekce kontrolovala a laboratorně analyzovala vína všech VOC sdružení v České republice, tedy VOC Blatnice, VOC Modré hory, VOC Pálava, VOC Znojmo, VOC Mikulov, VOC Mělník, VOC Hustopečsko, VOC Slovácko a VOC Valtice a konstatovala, že všechny odebrané vzorky vyhověly ve všech hodnocených parametrech. Kontrola SZPI tak prokázala vysokou jakost vín pod označením VOC nabízených v u vinařů, vinotékách i obchodech.
„Zpráva SZPI o výsledku kontroly vína originální certifikace (VOC) mne velmi potěšila. Je důkazem toho, že je zde naplňován jejich základní cíl, tedy nabízet spotřebitelům vysoce kvalitní vína z moravských a českých apelací,“ komentoval dobrou zprávu Ing. Jaroslav Machovec z Vinařského fondu.
Vína originální certifikace (VOC) jsou specifická tím, že hrozny, ze kterých jsou tato vína vyrobena, pocházejí výlučně z vinic ležících ve schválených polohách daného regionu. Vinaři sami vyberou vinařské trati, které jsou pro výrobu VOC nejvhodnější. Tento přísný výběr poloh s originálním půdním složením dává vínům jedinečné vlastnosti. Do systému VOC jsou zařazeny nejtypičtější odrůdy daného vinařského regionu. Vinaři sami si v rámci sdružení vína hodnotí, ověřují původ hroznů a charakter vyráběných vín.
Označení vín VOC existuje souběžně s tzv. germánským systémem dělení vín na jakostní, jakostní s přívlastkem atd. Označení VOC je obdobou apelačních systémů užívaných v jiných vinařských zemích, jako je Francie (AOC), Itálie (DOC) či Rakousko (DAC). Zatímco germánský systém vyvozuje kvalitu vína především z cukernatosti hroznů, apelační (románský) systém se soustředí na představení maximálních možností dané odrůdy v místě jejího pěstování.
Vinařské novinky do schránky