Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) na svém říjnovém kongresu v Dijonu oznámila, že celosvětová produkce vína v roce 2024 bude jednou z nejnižších za posledních 60 let. V posledních 30 letech se celosvětová produkce vína pohybovala mezi 250 a 300 miliony hektolitrů, letošní odhad je pod 250 milionů. Hlavní příčinou jsou především zhoršené klimatické podmínky a změny spotřebitelských návyků.
„Odvětví vína se potýká se změnami klimatu, spotřebitelského chování, nejistým prostředím mezinárodního obchodu i legislativními překážkami. Je pro nás silnou motivací, že na problematice a potřebě ochrany našeho oboru panuje napříč vinařskými zeměmi shoda,“ říká Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky. Důkazem této shody je skutečnost, že zástupci 37 zemí včetně ČR přijali prohlášení, v němž potvrdili svůj závazek vůči organizaci OIV, jejímž prostřednictvím se hlásí k významu vinohradnictví a vinařství z ekonomického, sociálního a kulturního hlediska.
Řešení pro udržení a podporu tradičního vinařství hledá i High-Level Group vytvořená Evropskou komisí. Zatímco Francie a Španělsko navrhují jít vzhledem ke klesající spotřebě cestou klučení vinic, Itálie naopak trvá na svém stanovisku vinice neklučit a místo toho raději snížit výnosy. Německo zase přišlo s návrhem střídavého úhoru. Pěstitelé by díky tomu měli možnost využít období do opětovné výsadby vinice po vyklučení k opatřením v oblasti biologické rozmanitosti, jako je například vytváření kvetoucích ploch. Zatím poslední zasedání skupiny proběhlo v pátek 15. listopadu.
Evropská vinařská komunita v říjnu zároveň spustila kampaň VITÆVINO, kterou chce ochránit vinařskou kulturu. Cílem kampaně je podpořit právoplatné a trvalé postavení vinařství v naší společnosti a uznání socioekonomické role, kterou vinařství hraje v našem hospodářství, životním prostředí zemědělských regionů a v naší kultuře. Zdůrazňuje také, že víno, které se konzumuje zodpovědně, má svou opodstatněnou roli v udržování zdravého životního stylu a nemělo by být zaměňováno s nadměrnou konzumací alkoholu.
Vinařské novinky do schránky