Moravská vinná - Velkopavlovická

Moravská vinná stezka je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jihovýchodní Moravy. Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice.

Charakteristika trasy_Vinná Velké Pavlovice

Hustopeče, Starovičky, Velké Pavlovice, Horní Bojanovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí, Morkůvky, Krumvíř

Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

Moravská vinná stezka na Velkopavlovicku začíná na vrchu Žebrák, odkud klesá do Hustopečí a vstupuje tak do vinařské oblasti, kterou charakterizuje vyšší zastoupení a výborná kvalita červených vín. Středověká bašta moravského vinařství se chlubí několika cennými historickými památkami a čilou vinařskou turistikou. Jejím centrem je Stálá vinařská expozice v renesančním domě U Synků, kde se dozvíte vše o pěstování révy vinné i výrobě vína. Rozhodnete-li se pro degustaci, můžete si vybrat ze čtyřiceti vzorků vinařů a vinařských firem podoblasti. V domě U Synků sídlí i městské informační středisko, muzeum a galerie.

Podjezdem dálnice nad Hustopečemi a v její blízkosti pokračuje trasa směrem na východ polní cestou do Staroviček. Ve středu obce se po místní komunikaci vrací podjezdem na levou stranu dálnice, odkud vinicemi a sady dospěje do Velkých Pavlovic. V srdci podoblasti vstupuje trasa stezky do folklórní oblasti Hanáckého Slovácka, první národopisně vyhraněné oblasti od začátku Moravské vinné ve Znojmě.

Moravská vinná - Velkopavlovická

Úctu k odkazu předků prokazují Hanáčtí Slováci udržováním tradic a zvyků, jejichž vyjádřením je i slavnostní kroj, který se obléká na velké svátky, jako jsou hody, vinobraní a Boží tělo. Centrální Velkopavlovicko je oblasti znamenitých a pohostinných vinařů. Chcete-li poznat veselé a družné lidi, staleté podzemní chodby a nejlepší červená vína na Moravě, využijete nabídky některého ubytování ve městě. Podvečerní prohlídka města bude pro vás odpočinkem po cestě i příležitostí poznat zlatý kříž velkopavlovického vinařství.

Z Velkých Pavlovic míří trasa po silnici přes Horní Bojanovice a Němčičky do Bořetic. Vlní se kopcovitou krajinou, táhlá stoupání střídají krátké a prudké sjezdy. Poslední osada úseku vítá cyklisty vinařskou recesí. Svobodná spolková republika Kraví hora na břehu říčky Trkmanky je nejen pohlednou vinařskou vesničkou, ale i samostatnou republikou s vlastní ústavou, vládou, prezidentem a měnou zvanou Kravihorec. Pohled od kravihorského ministerstva „financí, pošt, šeptandy a spojů různých“ naznačuje pokračování trasy Moravské vinné - stoupá po silnici do Vrbice. Středověká strážní osada je dnes vyspělou vinařskou obcí, sklepy vybudované v sedmi patrech pod sebou ve sklepencové skále Stráž ukrývají vína mimořádné kvality. Následuje sjezd mezi vinohrady do Kobylí a cesta bezlesou krajinou přes Brumovice a Morkůvky do Klobouk. Na vrcholu stoupání, těsně před vjezdem do města můžete odbočit k rekonstruovanému větrnému mlýnu, který stojí na místě posledního z klobouckých větřáků jako připomínka časů, kdy na jižním svahu Klobouk fungovalo několik větrných mlýnů.

Závěrečný úsek do centra národopisné oblasti „Kraj beze stínu“ ozdobí vyhlídka na přírodní památku Louky pod Kumstátem. Z Krumvíře směřuje trasa páteřní stezky rychlým silničním úsekem na Slovácko.

Délka:

56 km

Obtížnost:

Trasa vhodná pro všechny kategorie cykloturistů.

Povrch:

73 % silnice s nízkým provozem, 27 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky

Soubory ke stažení

Trasa ke stažení
gpx, 536700

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína