Na kraji obce Havraníky, nedaleko působivého toku řeky Dyje, se nachází naše vinařství. Řeka Dyje proslula už v období před Kelty. Tehdejší lidé ji pojmenovali indoevropským slovem “dheu” neboli “tekoucí”. Další stovky či snad tisíce let si udržela pověst řeky rozdělující, ale také spojující národy. Ať už jí dnes říkáme Dyje nebo Thaya, vzdáváme tím hold nejen této životodárné řece, ale i stovkám let lidské pospolitosti a taktéž jedinečnosti našeho vína.
Provozovna
Řeka Dyje si tisíce let si udržovala pověst řeky rozdělující, ale také spojující národy. Ať už jí dnes říkáme Dyje nebo Thaya, vzdáváme tím hold nejen této samotné řece, ale i stovkám let lidské pospolitosti – a také skvělému vínu, které překonává hranice. Seznamte se s Vinařstvím Thaya, novým vinařským a gastronomickým klenotem Znojemska. Mohlo by se zdát, že Thaya je nově vznikající vinařství, ale skutečnost je jiná. Ačkoli se moderní areál na okraji obce Havraníky slavnostně otevřel v létě 2022, Thaya vznikla transformací vinařství Trávníček a Kořínek. Jméno se mění, filozofie a přístup ale zůstávají. Podle slov Josefa Trávníčka, majitele restaurace, vinařství a hotelu Thaya, jedním z cílů bylo vytvořit místo, kam bude možné zvát všechny hosty, ochutnat vína, zažít skvělou gastronomii a odpočinout si ve stylovém hotelu.
Jak prozrazuje jméno, nově otevřený vinařský areál s dechberoucích interiérem a exteriérem se nachází nedaleko řeky Dyje. Dokonale ladí s magickou krajinou Národního parku Podyjí a současně v sobě spojuje koncept supermoderního provozu s hotelem a restaurací. Životodárnou řeku Dyji kromě názvu vinařství připomínají i zvlněné střechy hal a zázemí pro turisty, kteří se tu mohou ubytovat v apartmánech připomínajících hobití vesničku. Podoba celého komplexu vzešla z návrhu architekta Jakuba Ciglera. Areál je rozdělený do dvou částí na pracovní dvůr vinařství a areál pro odpočinek a vinařskou turistiku. Oba tyto dvory dělí objekt bývalé sýpky, na jejíž střeše vznikla vyhlídková terasa. Dyji odtud nespatříte, ale dokonale je vidět na Pálavu, a za hezkého počasí i na vrcholky Alp. Samozřejmě nejkrásnější výhled je se sklenkou vína v ruce: roční produkce vinařství Thaya je 200 tisíc lahví ročně. Hospodaří na zhruba 105 hektarech vlastních vinic, pro značku pak je typická kolekce Národní pozdravy z NP Podyjí, Thaya, lehká svěží vína s ovocnými tóny, anebo léty ověřená kolekce Apri. Stejně se jmenuje i restaurace, využívající lokální suroviny: šéfkuchař Ondřej Lacina láká hosty na zvěřinu z místních lesů, maso z českých chovů, sladkovodní ryby, vše okořeněné bylinkami, které se pěstují přímo v areálu.
finalista souteže Vinařství roku 2020, 2021, 2022; finalista soutěže Vinař roku 2021, 2022; vítěz Salonu vín ČR 2021; vítěz soutěže Vinařství roku 2022 v kategorii střední vinařství
Vinařské novinky do schránky