Bublinky šumivé víno je stále lepší

Mladá fronta Dnes, 22.12.2006

Máme dobrou zprávu pro všechny milovníky bublinek. Kvalita šumivých vín je rok od roku lepší. Stačí tedy jen zajít do obchodu a vybrat si.

Čtyři stříbrné medaile, deset bronzových, žádný propadák. Takový je výsledek testu šumivých vín, v němž se potkalo 24 lahví českých i zahraničních značek, které nabízí současný hypermarketový trh v cenách od sta do tří set korun.

Ve srovnání s loňským testem, kdy jsme rozdali jen sedm bronzových medailí, je to výsledek velmi dobrý. Je vidět, že se kvalita šumivých vín stále lepší. Ani jedno víno nezískalo méně než sedmdesát bodů. "V celém souboru vzorků nebyl, až na dvě tři výjimky žádný, který by někoho urazil. Všechny byly velmi zajímavé, technologicky dobře zvládnuté, v moderním stylu," uvedl po degustaci sommeliér Libor Nazarčuk, který byl mezi porotci. "Samozřejmě v sektech za tuto cenu nemůžete hledat nějaké hluboké myšlenky jako u šampaňského. Ale kvalita s cenou koresponduje a to je důležité." Vítězem testu se stal australský Jacob's Creek stejnojmenné firmy, která se už na našem trhu prosadila s tichými víny a dvakrát zabodovala i v testech MF DNES. "Vyčníval nad ostatními," řekl další z degustátorů, slovenský vinař Roman Janoušek. Na druhém místě skončil překvapivě Mucha sekt Chardonnay brut firmy Víno Valtice, která patří do skupiny Soare Sekt. Třetí byl polosuchý Freixenet Carta Nevada, který Soare dováží ze Španělska. Stříbro si odneslo ještě sladké Martini Asti, které vlastně ani mezi klasická šumivá vína nepatří.

Na rozdíl od všech ostatních totiž neprochází druhým kvašením, ale přerušením prvotního kvašení. Výsledkem je přírodně sladké, jemně perlivé víno s nízkým procentem alkoholu. Metodou prvotního kvašení, nebo chcete-li primární fermentace se připravují vína z aromatických odrůd. "Muškátovou odrůdu je lepší udělat primárním kvašením do takovéto podoby než sekundární fermentací, jako to udělali Maďaři s tokajem," soudí předseda poroty Fedor Malík o druhém sladkém aromatickém sektu - Tokaj doux - který byl v testu zastoupen, ale u porotců neuspěl.


Růžová vína nepřesvědčila

Mezi testovanými víny bylo i pět růžových, která se v posledních letech stávají tak trochu módou. Bohužel právě ta porotce příliš nenadchla. "Růžová vína vůbec nebyla dobrá. Rosé je přitom v posledních letech považováno téměř za Everest mezi šumivými víny, ale tady nepřesvědčilo. Byl jsem překvapen jejich nečistotou," říká profesor Malík.

A nebyl se svým názorem sám. "Jediné, z čeho jsem byl zklamaný, byly růžové sekty. Jen jeden byl trochu zajímavý, ostatní už byly za zenitem," míní Roman Janoušek. Tím jediným zajímavým byla, alespoň podle výsledků, novinka na trhu, která měla premiéru před několika týdny - Femme Fatale z produkce Soare Sektu. Růžový Freixenet, který před dvěma lety v testu zvítězil, tentokrát skončil až v druhé půlce žebříčku.


Všichni nemusí být zajedno

I v tomto testu se projevilo, že na sekty se mohou úsudky různit. Hodně záleží na osobní chuti. To, co ocení jeden, nemusí chutnat druhému a opačně. Svědčí o tom názory, které vyjádřili degustátoři nad výsledky testu, když jsme jim "odhalili karty".

"V jednom víně jsem se bohužel neshodl s porotou, většina ho ohodnotila nízko, protože mu vyčítali oxidativní charakter. Pro mě to víno ale mělo klasický charakter šampaňského," říká sommeliér Ivo Dvořák o růžovém klaretu ze Znovínu. "Já jsem hodnotil výš než ostatní Prestige od Bohemky a Sekt Pálffy. Myslím si, že jsou to vína, která mají na víc, než nakonec dostala," uvedl další z porotců Jakub Král.

"Sám jsem některá vína hodnotil jinak, než nakonec dopadla. Některé vzorky jsem preferoval, ale když se daly hlasy dohromady, tak neskončily na prvních místech, ale někde v polovině. Můj hlas prostě zanikl mezi ostatními," uvedl Libor Nazarčuk po hodnocení.


K čemu si otevřít lahev sektu

Šumivé víno se výborně hodí ke každé slavnostní příležitosti, ať už jako aperitiv na začátek hostiny nebo k dezertu na její závěr. Jako aperitiv je dobré zvolit bílý suchý sekt, sladký zbytečně zatíží žaludek a vezme chuť na další jídlo. Polosuchý se zase hodí ke sladkým i ovocným dezertům.

Šumivé víno je jediné, které může doprovázet celé menu. Hodí se k polévce, k hlavnímu jídlu, k rybám, ke zvěřině i k dezertu. Ke smaženému kapru s bramborovým salátem by nejlépe pasovalo víno s pikantní kyselinou a minerálním tónem. "Zvolil bych sekt postavený na odrůdách typických pro naše oblasti - veltlínské zelené, ryzlink vlašský, které mají dobrou schopnost absorbovat strouhanku a ještě podpořit trávení." říká Libor Nazarčuk.

Šumivé víno je jediné, které může doprovázet celou slavnostní hostinu. Hodí se jako aperitiv, k polévce, ke zvěřině, k rybám i k dezertu.

HANA VEČERKOVÁ



Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína