Mladá fronta Dnes, 17.06.2005, Str: 02 - Kraj Liberecký
Liberec - Méně, než by si sám přál, dělá předseda České onkologické společnosti (ČOS) Jiří Vorlíček pro to, aby nedostal rakovinu. Nebezpečí, že onemocní zhoubným nádorem, ale ve svých 61 letech omezuje mnohem víc než mnoho jiných lidí. Především nekouří a snaží se o co nejčastější pohyb.
. . . . "Jezdím na kole, na běžkách a pracuji na zahrádce. Také přiměřeně piji červené víno," řekl v Liberci, kde se sešel na jednání s dalšími specialisty z oboru. Pracuje a žije na jižní Moravě a dopřává si dva až tři decilitry denně. Nejnovější výzkumy podle něj potvrdily, že antioxidanty v červeném vínu zabraňují vzniku rakoviny prostaty u mužů. Působí rovněž proti rakovině prsu u žen a hormonálně závislým druhům rakoviny. Bariéru proti nádorům vytvářejí látky obsažené ve slupkách červeného vína.
. . . . "V červeném vínu se jich nachází až osmkrát více než v bílém," upozornil tajemník ČOS Jan Žaloudík. Mužům v rizikovém věku od 50 let nahoru doporučuje nejvýše čtyři decilitry červeného vína denně, ženám pouze dva decilitry. Ve větším množství už alkohol může škodit zdraví. Úplní abstinenti však mají proti rakovině méně obranných látek než lidé holdující v rozumné míře červenému vínu.
. . . . Ve světě se na zprávy o protinádorových účincích slupek z červeného vína objevily různé reakce.
Pro prevenci rakoviny je vhodné červené víno
"Francouzi pochopitelně doporučují pití vína jako alkoholu, Američané přemýšlejí o výrobě tabletek ze slupek. My zřejmě vzhledem k naší národní povaze půjdeme francouzskou cestou," podotkl Žaloudík. Při prevenci rakoviny se dá jíst přímo modré víno. Aby se však protinádorové účinky vyrovnaly vypití čtyř decilitrů červeného vína, člověk by musel spořádat kilogram hroznů denně.
. . . . Vorlíček ale nepochybuje, že navzdory pití vína a pravidelnému pohybu jednou rakovinu dostane. Statistika je neúprosná - za život totiž jednoho obyvatele České republiky postihnou průměrně jeden až dva nádory. "Dokonce by bylo svým způsobem nefér k mým pacientům, kdybych rakovinou neonemocněl. Doufám jen, že to bude co nejpozději," uvedl Vorlíček.
. . . . Tiskovou konferenci v liberecké nemocnici proto začal Vorlíček pohledem na lidi v místnosti a prohlásil: "Každý čtvrtý z vás zemře na rakovinu." Lékaři zjistili loni v Česku rakovinu přibližně u 60 tisíc obyvatel a 28 tisíc lidí nádor usmrtil.
O životě a smrti rozhoduje i štěstí
Počet onkologických onemocnění v posledních letech mírně roste. Většina lidí přesto nechodí na preventivní vyšetření, kouří a sportuje buď málo, nebo vůbec ne. O životě a smrti rozhoduje ovšem i štěstí.
. . . . Místopředsedkyně ČOS Jitka Abrahámová proto považuje za velký dar osudu, že se dožila vysokého věku. "Moje profesionální kariéra je mrtvými pacienty bohužel poseta. Smrt ovšem k životu patří a bez ní by se z něj stala veliká nuda. V posledních desetiletích jako by ale lidé nevěděli, že jsou smrtelní. Přestalo se totiž umírat doma v kruhu rodiny jako dřív," řekla Abrahámová.
(čtk)
Vinařské novinky do schránky