Slovácké noviny , 16.11.2005
Slovácko V superlativech hovoří pěstitelé vinné révy o kvalitě letošních přívlastkových vín, jejichž vysoké stupně cukernatosti i na Slovácku lámou rekordy.
Úroda je sice podle slov pěstitelů místy až o padesát procent nižší, výsledky měření cukernatosti u těchto hroznů však předčily všechna očekávání. "Léto bylo poměrně deštivé, ale září a říjnu se podařilo slunečné manko dotáhnout,"vysvětloval Zdeněk Habrovanský, vedoucí vinařské šlechtitelské stanice Polešovice, která na 17 hektarech půdy obhospodařuje 60 tisíc vinných hlav. Jak přiznal, u Rulandského šedého se Polešovickým podařilo dosáhnout rekordní cukernatosti 26,2 stupňě a vysoce nadprůměrné hodnoty vykazovaly i odrůdy Chardonay 24 stupně či Ryzlink rýnský 23,2 stupně. Obdobně dopadlo hodnocení říjnového sběru hroznů i u Oldřicha Kuchaře z Bzence, který se na výrobu přívlastkových vín zaměřuje u 90 procent své veškeré produkce. "Soudím, že letošní rok bude v případě přívlastkových vín výjimečný. Vlhko po celý rok a příznivé podmínky pro podzimní dozrávání hroznů způsobily, že se spotřebitelé mají na co těšit,"bilancoval Kuchař, jehož Tramín, Burgundské bílé i Chardonay dosáhly shodně 25 stupňů cukernatosti.
Pokračování na str. 3
Dokončení ze str. 1
Zatímco někteří vinaři sbírali poslední hrozny na konci října, jedním ze závěrečných sběrů ukončil před třemi dny vinobraní zlechovský Břetislav Jakubík a i on nezastíral spokojenost s naměřenými hodnotami přírodního cukru. U něj inspektor Státní zemědělské a potravinářské inspekce potvrdil u odrůdy Moravský muškát 27,2 stupně, Kabernet Moravia 27,8 stupňů a odrůda Chardonnay vykázala dokonce 28,8 stupňů cukernatosti. "Letošní úrodu jsem oproti předešlým letům měl asi jenom třicetiprocentní. Dle mého názoru je cukernatost abnormální, ale kvalita vína nebude příliš vysoká, protože počet slunečných dnů v tomto roce byl přece jen nedostatečný na to, aby vinná réva dostatečně kvalitně asimilovala,"uvažoval nahlas Jakubík, který se svým otcem v okolí Zlechova obhospodařuje na deset tisíc keřů vinné révy, z nichž část je však vysazena čerstvě. Zvýšením výroby jakostních vín s přívlastkem pozdní sběr se podle slov profesora na Zahradnické fakultě VŠZ v Lednici Viléma Krause může zvýšit kredit moravských vín na evropském fóru. "Kategorie pozdní sběr je tou rozhodující pro vyjádření charakteristických vlastností moravských odrůdových vín, jsou- - li vyráběna za určitých, přesně de finovaných podmínek jednotlivých viničních tratí, oblastí a rajonů,"zmínil Kraus.
Pavel Bohun
Fotografie:
Za slunečného počasí získávají hrozny každým dnem na kvalitě.
FOTO ALEŠ FUKSA
Vinařské novinky do schránky