www.idnes.cz, 11.2.2006
Lidí, kteří si rádi dopřejí dobré víno, je v Česku hodně. Ne všichni je však dovedou podávat tak, jak by si zasloužilo. Kdo si večer otevře láhev vína, kterou si ten den přinesl z obchodu, připravuje se o padesát procent požitku, myslí si známý sommeliér Ivo Dvořák.
Vínu totiž nesvědčí pohyb, a dřív než půjde do sklenice, musí se trochu „uklidnit“.
A pochopitelně i správně vychladit. Bílá vína uchovávejte v ledničce, červená nejlépe v nejchladnější části bytu, třeba ve spíži, kde je zhruba sedmnáct či osmnáct stupňů.
Bílé chce chladničku
Ke zjištění teploty vína existují speciální teploměry, které se přikládají na lahev. „Teploměr není tak důležitý,“ tvrdí Ivo Dvořák. „Pokud se neservírují nějaká velká vína, není nutné si hrát na jednotky stupňů.“
Bílé víno je nejlepší podávat při teplotě 8 až 10 stupňů, červené snese víc, ale nesvědčí mu tak často mylně uváděná pokojová teplota. Lehčí a mladá červená by měla mít 13 až 15 stupňů, běžná červená kolem 17 a starší plnější vína pak 18 nebo 19 stupňů.
Jinak jsou na tom samozřejmě šumivá vína. Sekty se servírují hodně vychlazené, optimální je teplota 6 až 8 stupňů.
Na sklenici záleží
„Dobrá vývrtka je sice důležitá, ale chuť vína neovlivní,“ říká sommeliér Dvořák. „Ale když si chcete víno pořádně vychutnat, musíte mít dobrou sklenici,“ dodává.
Sklenice na víno by měla být z tenkostěnného a průhledného skla, na tenké a vysoké stopce. Sklenka se vždy drží za stopku, nikoli za kalíšek, aby se víno neohřívalo.
Bílé víno se podává v menších sklenicích, aby zůstalo chladné. Růžová a suchá bílá vína se podávají ve sklenicích s lehce rozšířeným horním okrajem, aby se na jazyku naplno rozvinula jemná chuť.
Červenému vínu nejlépe svědčí širší břichatá sklenka s velkým objemem, v níž se dobře rozvíjí jeho buket. Sekty se podávají ve vysokých úzkých, nebo naopak širokých sklenicích. Skleničky se nalévají maximálně do jedné třetiny, aby se dalo s vínem jemně zatočit a uvolnily se aromatické látky.
Co s otevřenou lahví vína
Kolikrát zůstane doma lahev nedopitá. Co s ní? „Otevřené víno je nutné dát do lednice,“ radí Mária Horňáková ze společnosti Horma, která prodává i stojany na víno.
„Ale i tam brzy začnou probíhat oxidační procesy, které víno rychle znehodnotí.“ Na to však existuje řešení. „Dnes jsou na trhu k dostání vakuové pumpy; víno se uzavře přiloženou zátkou, pumpičkou se odsaje vzduch a může se popíjet zase příště,“ popisuje Marie Slováková z internetové prodejny DoKuchyne.cz.
Pomůcky poloprofesionálů Kdo mívá doma malou zásobičku lahví, měl by si pořídit stojan na víno. Obchody je nabízejí v různých variantách i cenách - dřevěné, kovové i plastové, na tři lahve, ale i na čtyřiadvacet.
Aby lahev na stole jen tak nestála, dají se koupit kovové držáky designového vzhledu. Široká je i nabídka vývrtek a speciálních vinných zátek.
Nejpraktičtější pomocník pro milovníka vína je nejlevnější: vinná nálevka - malé tenké kolečko se svinuté nasadí do hrdla lahve a ani kapka neukápne na ubrus. V obchodech nálevka stojí okolo deseti korun.
Karafa pro červené
Tomu, kdo pije víno častěji, se určitě vyplatí pořídit si domů karafu, speciální nádobu na takzvané dekantování vína.
„Zejména červeným vínům ohromně pomáhá, když je přelijete a necháte takzvaně prodýchat. Potřebují trochu času, aby se připravila a otevřela se nám,“ vysvětluje Ivo Dvořák. „A věřte, že u vín, do kterých investujete sto padesát nebo dvě stě korun, se to vyplatí.“
MF DNES , Alice Kupčeková, Hana Večerková
Vinařské novinky do schránky