ceskenoviny.cz, 11.11.2006
Praha - Svatý Martin na bílém koni sice dnes do Prahy nepřijel, zato však dorazilo Svatomartinské víno, které, stejně jako známější beaujolais noveau, je stále oblíbenější. Košt mladého moku se před polednem uskutečnil v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné, přímo mezi exponáty výstavy věnované historii českého a moravského vinařství, která tam potrvá ještě do konce roku.
Podle Jaroslava Pokorného z pobočky muzea ve Valticích je výroba Svatomartinského náročná; prakticky do konce října musí být víno po kvašení čisté. Díky moderní technologii řízeného kvašení je však z něj možno odstranit zbytečné pachutě a zvýraznit příjemné ovocité vůně.
Zrak, čich a chuť přítomných si přišly na své v magické datum a hodinu - 11.11. přesně v 11:11, kdy byla otevřena první láhev s odrůdou Müller-Thurgau z Velkých Pavlovic. Následovaly vzorky ze Sedlece a společnosti Patria Kobylí. Poklady první úrody nabídly i Templářské sklepy Čejkovice.
Letos se na domácím trhu počet výrobců, jednotlivých vín i počtu lahví Svatomartinského oproti loňsku zdvojnásobil. Ročník 2006 je proti loňskému lepší, protože vinařům přál slunný podzim. A tak se má k zájemcům dostat 350.000 lahví od více než pěti desítek firem. Výrobcům, kteří prošli úspěšně hodnocením nezávislé komise, propůjčil Vinařský fond jednotnou grafickou značku - siluetu sv. Martina na bílém koni - či vzorovou etiketu Svatomartinského.
Pití mladého vína není nic nového, říkají vinaři, rádi je ochutnávali i naši předkové. Na svatého Martina zpravidla končila práce na polích, čeládka si domlouvala práci na další rok a smlouvy se stvrzovaly přiťuknutím si mladým mokem. Tradici Svatomartinského vína se na začátku 90. let pokusil obnovit Jiří Kopeček z Valtic a tuto značku si v roce 1992 zaregistroval. Nyní ji vlastní Vinařský fond.
Italové mají své Vino Novello a Francouzi věhlasné Beaujolais Nouveau, z něhož se vždy třetí listopadový čtvrtek stala celosvětová oslava mladého vína. To se však vyrábí pouze z hroznů odrůdy Gamay Noir. V Česku se ho loni prodalo kolem 230.000 lahví.
Autor: ČTK.
Vinařské novinky do schránky