Břeclavský deník
Vídeň, Němčičky – Galavečerem vyvrcholila v prostorách vídeňské radnice prestižní mezinárodní soutěž vín AWC Vienna. Na patnáct set expertů z celého světa tu ochutnávalo vína od stovky nejlepších vinařství soutěže. Z České republiky se do vybrané společnosti dostala jen dvě, a to Vinařský dvůr Němčičky a mikulovské Vinařství Volařík.
„Svá vína v slavnostním sále vídeňské radnice představili pouze vinaři, kteří se umístili na prvních místech daných kategorií,” vysvětlil Petr Hloušek z Vinařského dvora Němčičky. Toto vinařství získalo zlatou medaili za fortifikované víno Mistelle de Muscat Juveano 2010. Dostalo se tak před některé tradiční výrobce vín této kategorie – sherry ze Španělska, portugalské portské i mnohé další.
Vinařství Volařík si vysloužilo nominaci na nejlepší Ryzlink vlašský, ale na galavečeru nakonec chybělo.
Ocenění si z rukou ředitele soutěže Michaela Edlmosera přijel do Vídně přebrat enolog Vinařského dvora Jan Stávek. „Zároveň zde představil další fortifikovaná vína našeho vinařství. Hned pět je jich nominovaných do národního Salonu vín České republiky pro rok 2012,” zmínil Hloušek.
Z ostatních vinařů byli hojně zastoupeni vinaři z Rakouska, a to především v kategoriích bílých suchých vín. V červených potom nechyběla vína italská nebo španělská.
Vinařský dvůr Němčičky je menším rodinným vinařstvím, které se specializuje na vína vyrobená technologií portských vín, tedy vína fortifikovaná. Na jejich výrobu se používá pouze kvalitní hroznový mošt a dvouletá brandy, kterou se kvašení zastavuje a ve vínech tak zůstane zbytkový cukr. Víno Mistelle de Muscat Juveano je momentálně nejúspěšnějším vínem Vinařského dvora. Na devíti soutěžích získalo osm ocenění.
AWC Vienna international challenge je v současnosti největší oficiální soutěží vín na světě. Letos do ní vinaři přihlásili 9632 vín z šestatřiceti zemí pěti kontinentů.
Vinařské novinky do schránky