Chléb a víno jsou věčnými symboly lidského žití. Národy jižní Evropy pily odedávna víno k běžným denním pokrmům. Pravidelné používání vína v rozumné formě nám udržuje v dobrém stavu cévní stěny. Skupiny užívající víno trpí podstatně méně nemocemi krevního oběhu a infarkty. Víno obsahuje množství antioxidantů (flavonoidů resveratrolu a quercetinu). Jejich účinky proti rakovině byly již prokázány.
Víno působí příznivě na zažívací trakt, neboť podporuje tvorbu žaludečních kyselin a vylučování pepsinu. V zažívacím traktu působí dezinfekčně, zvláště červené svým obsahem tříslovin. Trávení podporují i vína bílá s vyšším obsahem vinného kamene. Srdeční činnost uklidňují vína s vyšším obsahem draslíku a nervové vzruchy vína s vyšším obsahem fosforu. Celkové uklidnění přináší vína přírodně sladká – ledová, slámová, bobulové výběry, nebo plná vína červená. Krvetvorbu vína s vyšším obsahem železa a antialergicky vína s vyšším obsahem hořčíku. Víno má stimulační činky na nervový systém (vylučováním serotinu).
Dánská studie potvrzuje, že konzumentky vína (2 decilitry za den) ve třiceti procentech snížily, v době jednoho roku, hranici čekání na otěhotnění. Dřívější studie, které prokázaly, že mírná konzumace alkoholu nezmenšuje naději na otěhotnění, byly dále důkladně rozpracovány. Téměř třicet tisíc žen bylo dotazováno na své nápojové zvyky v porovnání s délkou "snažení". Obecně na tom byly konzumentky alkoholických nápojů lépe než abstinentky. Bližším sledováním bylo zjištěno, že nejpozitivnější vliv na plodnost mělo právě víno. Ženy, které upřednostňovaly tento nápoj, čekaly na těhotenství nejkratší dobu.
Zintenzivněním pití vína, konkrétně kvůli rychlejšímu otěhotnění, se problém plodnosti nevyřeší. Ženská plodnost nemůže být "léčena" konzumací určitým druhem alkoholického nápoje. Víno je však nápoj, který svým složením zdraví pozitivně ovlivňuje. Milovnice vína mohou ovlivnit některé z příznaků spojených s plodností. Jedná se například o zabránění infekčních onemocnění způsobujících sterilitu.
Vstřebávání vína u žen a mužů je rozdílné z důvodu kapacity jater, která dokáží alkohol zpracovat. Proto by se neměla překračovat rozumná dávka, která je u mužů 60g alkoholu denně, což je asi 5-6 dcl vína, a u žen, které mají méně výkonnou jaterní tkáň, asi 20g alkoholu denně, tedy 2-3 dcl denně. Pití vína na lačný žaludek je krajně nevhodné, proto se má požívání vína skombinovat vždy s požíváním potravy.
Zdroj: www.asistentka.cz
Vinařské novinky do schránky