Znojmo – Zbudováním opěrného systému tvořeného dřevěnými kůly pro keře vinné révy končí základní fáze budování naučné historické Rajské vinice pod chrámem sv. Mikuláše u centra města Znojma. Městský vinohrad, o nějž pečuje Vinařství Lahofer, tak už v příštím roce čeká historicky první sklizeň hroznů.
Zatlučením kůlů ke každému ze stovek keřů vinné révy vzniklo takzvané vedení "na hlavu". "To je dnes v českých zemích již raritou, přestože ještě do poloviny minulého století to bylo u nás prakticky jediným známým vedením vinné révy," uvedl Daniel Smola z Vinařství Lahofer.
Vše změnila druhá poloviny 20. století, nástup mechanizace do vinic a z toho plynoucí nutnost širšího sponu mezi řádky a vyššího vedení révy na drátěné osnově. Tento způsob pěstování révy zavedl do Čech a na Moravu po vzoru rakouských vinařů profesor Vilém Kraus.
Při takzvaném vedení "na hlavu" se keře pěstují u samostatných kůlů. "Jedná se o nejpracnější způsob pěstování révy. V minulosti obdělávání révových hlav nízko u země komplikovala vysoká tráva, která často sahala až k pasu. Tehdejší poměry si už málokdo dovede představit. Práce na vinici byla velmi náročná na ruční údržbu. Dělaly ji především ženy, které u keřů musely dokonce klečet," doplnil Smola.
To u nás trvalo zhruba do padesátých let. V té době bylo na území tehdejšího Československa jen asi šest tisíc hektarů vinic, oproti dnešním zhruba osmnácti tisícům hektarů vinohradů. Z toho všechny na způsob nízkého vedení "na hlavu".
Opěru tvořily kůly, letorosty se k nim vyvazovaly těsně před kvetením.
Zdroj: Znojemský deník
Vinařské novinky do schránky