Charakteristika trasy
Délka trasy: 110 km.
Členitá krajina vinařské podoblasti je hustě protkaná značením stejnojmenné vinařské stezky. Více než sto kilometrů bohatě větvené trasy vytváří několik menších, tématicky zaměřených okruhů.
Velkopavlovicko je občas nazýváno bezlesým „krajem beze stínu“, či díky skvělým polohám pro pěstování modrých odrůd v mírně zvlněné krajině "krajem modrých hor". A díky cyklisticky atraktivním terénům a dalekými výhledy do krajiny láká milovníky tiché jízdy na dvou kolech k pohodovým výletům.
Velkopavlovickou podoblastí prochází několik vinařských stezek. Velkopavlovická propojuje obce v jižní části podoblasti, z Brna můžete vyrazit Brněnskou vinařskou stezkou, která vás zavede do Slavkova, Bučovic, Těšan, Židlochovic a odtud až do Dolních Kounic ve Znojemské vinařské podoblasti. V regionu je i několik místních vinařských stezek: Obecní vinařská stezka obce Němčičky, Stezka krajem André a nová cyklotrasa Modré hory.
Zajímavosti a turistické cíle na trase
Při putování Velkopavlovickou vinařskou stezkou mohou cyklisté obdivovat nejen půvabnou krajinu protkanou vinicemi a kvalitními cyklotrasami vedenými podél remízků a na málo frekventovaných komunikacích, ale také architektonické a přírodní památky. Za návštěvu jistě stojí Stálá vinařská expozice v renesančním domě „U Synků“ v Hustopečích, která vedle exponátů starého vinařského náčiní nabízí ochutnávku z nejlepších vín Velkopavlovické vinařské podoblasti. Krajem vinařské turistice zaslíbeným je okolí Velkých Pavlovic, které dali jméno celé vinařské podoblasti. Řádky keřů révy vinné určují tvář zdejší krajiny, k návštěvě a ochutnávce zvou otevřené sklepy. Proslavené jsou nejen ty velkopavlovické, ale také bořetické z kolonie Kraví hora, kde vinaři založili stát ve státě, vinařskou Svobodnou republiku Kraví hora. Odtud je to kousek na Vrbici se zajímavou kolonií sklepů s kamennými průčelímy vyhloubenými na vrchu Pod Strážním kopcem. Návštěva u některého z místních vinařů a jedinečný výhled z vrcholu kopce stojí za překonání ostrého stoupání z Bořetic. A sjezd do Kobylí vám námahu vynahradí. Ani tady nezapomeňte zastavit a navštívit místní Muzeum obce Kobylí s degustační expozicí vín kobylských vinařů. Na trase je ještě jeden kopec korunovaný výhledem a to přímo z oken větrného mlýna v Kloboukách u Brna. Velkopavlovická vinařská stezka vás zavede nejen do vinic, ale také na břeh Novomlýnské nádrže u Šakvic a menší odbočkou k lednickému zámku, Minaretu v zámeckém parku (pozor, v parku je třeba seskočit z bicyklu) nebo romantické zřícenině Janova hradu v meandru zámecké Dyje.
Vinařství a vinné sklepy na Velkopavlovicku.
Moravské vinařské stezky:
Moravská vinná stezka, Kyjovská vinařská stezka, Strážnická vinařská stezka, Uhersko-hradišťská vinařská stezka, Znojemská vinařská stezka, Mikulovská vinařská stezka, Velkopavlovická vinařská stezka, Brněnská vinařská stezka, Mutěnická vinařská stezka, Vinařská stezka Podlužím, Bzenecká vinařská stezka
Místní a naučné vinařské stezky:
Vinařská naučná stezka Mikulov, Naučná vinařská stezka Valtice, Obecní vinařská stezka obce Němčičky, Stará hora - vinařská naučná stezka, Stezka krajem André, Vinařská stezka Modré hory, Stezka Muškátu moravského, Stezka Rulandského bílého, Naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy
Vinařské stezky v Čechách:
Kutnohorská vinařská stezka
Vinařské novinky do schránky