Stejně jako jednotlivá města se i Jihomoravský kraj pečlivě připravoval na novou turistickou sezonu. V úterý proto představil její největší lákadla. Kraj se chce tradičně zaměřovat na cykloturistiku, vinařství, ale také lázeňství. V letošním roce se otevřou také některé památky.
Už na konci května se turisté poprvé podívají třeba do zrekonstruované Löw-Beerovy vily v Černých Polích v Brně. „Až do září si ji však lidé prohlédnou bez vnitřní expozice. Mohou za to komplikovaná výběrová řízení," vysvětlil vedoucí odboru regionálního rozvoje na krajském úřadě Ivo Minařík. V květnu se otevře také nové návštěvnické centrum u slovanského hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku. Archeologické naleziště si návštěvníci nově prohlédnou i z třicet metrů vysoké rozhledny.
Zatímco Břeclavsko se v loňském roce proslavilo seriálem Vinaři, příliv turistů na Znojemsku naopak podle vedení kraje mírně klesl. Pomoct tomu má zapojení do projektu Klíč k památkám Národního památkového ústavu. „Princip je jednoduchý. Lidé zajdou na pět památek, kde zaplatí běžné vstupné. Pošesté už pak platit nemusí," popsal princip Minařík. Na Znojemsku se do projektu o letošních prázdninách zapojí hrad Cornštejn nebo Rotunda svaté Kateřiny na znojemském hradě.
S jižní Moravou je neoddělitelně spojeno vinařství. Kraj by proto ve spolupráci se sdružením VOC Znojmo v letošním roce rád zavedl speciální vínobus. „Návštěvníky by přímo ze Znojma rozvážel k jednotlivým vinným sklepům a pak by je zase zavezl zpátky. Vyhnuli bychom se tím i problémům s nulovou tolerancí alkoholu za volantem nebo i na kole," uvedla ředitelka jihomoravské pobočky Centrály cestovního ruchu Zuzana Vojtová.
Turisty lačné po vědomostech by mohla na jižní Moravu o prázdninách nalákat nová hra. Jejím cílem je zpopularizovat osobnosti, které zde žily nebo působily. „K těmto osobnostem jsou vztaženy budovy. Jejich pozici si člověk najde na internetu a přímo na místě si do telefonu neskenují speciální kód. Díky němu se dozví zajímavé informace o daném místě a k dispozici bude i křížovka. Za vyluštění všech mohou lidé vyhrát ceny od Jihomoravského kraje," doplnil Minařík.
Až do jara příštího roku si naopak budou muset počkat návštěvníci archeoparku v Pavlově na Znojemsku. „Hlavní nálezy totiž archeologové našli o pár metrů jinde, než předpokládali. Proto jsme museli projekt předělat. Loňské vydatné deště navíc ukázaly, že stavbu musíme zajistit štěrkovým polštářem, aby nedošlo k destrukci nebo posunu naleziště," dodal Minařík.
Zdroj: | http://www.denik.cz |
Datum vydání: | 15.4.2015 |
Autor: | Hana Florianová |
Vinařské novinky do schránky