Víno, víno, vinobraní – zpívá se v jedné známé písničce. Znojemské vinobraní však kromě kvalitního burčáku a výborného vína zdejších vinařů nabízí mnohem víc. Největší svátek vína u nás, na který se sjíždějí desetitisíce návštěvníků z celé republiky i ze zahraničí, je oproti jiným vinobraním naprosto výjimečný
„Znojemské vinobraní má velmi dobré renomé – a to nejen jedinečnou kulisou historického města, kdy se krásné centrum Znojma promění na středověké město obehnané hradbami, které hlídají zbrojnoši. Ale také proto, že si v pestrém programu najde opravdu každý ‚to své‘. Nejsme jen přehlídka hudebních kapel, ale důraz klademe na historický program, jehož vrcholem je velkolepý historický průvod,“ přibližuje výjimečnost Znojemského historického vinobraní starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.
Za organizátory vinobraní ho doplňuje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy: „Nejvíce potěšíme právě příznivce historických představení, rytířských turnajů nebo rodiny s dětmi. Vždyť historický program probíhá na pěti z celkových deseti scén – včetně scény v hradebním příkopu, jež je určená dětem.“
Základním pilířem historického programu Znojemského historického vinobraní je unikátní historický průvod krále Jana Lucemburského. Ústřední postavou průvodu nevídaného rozsahu je král Jan Lucemburský s chotí Eliškou Přemyslovnou a početnou družinou bubeníků, praporečníků, kejklířů, komediantů, pážat, dvorních dam i rytířů na koních. Kostýmovaný průvod více než 460 historických postav projde městskou památkovou rezervací dvakrát, pokaždé v podobě velkolepé výpravné podívané na téma příjezdu a vítání krále Jana Lucemburského, který navštívil Znojmo, aby zde oslavil úspěšná státnická jednání.
V pátek večer projde průvod městem za svitu pochodní a vyvrcholí ohňovou show na hlavní scéně v podání skupiny Pa-li-Tchi. Sobotní odpolední průvod pro změnu vygraduje na hlavním pódiu historickou scénou, zobrazující předávání práv konšelům, trestání nepoctivých vinařů a odsouzenců máčením v kašně.
Role krále se již potřetí ujme opět znojemský rodák a herec Miroslav Hrabě, známý především z rolí v televizních seriálech Ordinace v růžové zahradě, Gympl s ručením omezeným či z filmové pohádky Nejkrásnější hádanka. Královnou bude znojemská herečka Šárka Drozdová, která se v této roli představí už počtvrté. Královský pár bude vystupovat ve výpravných kostýmech, ušitých speciálně pro vinobraní. Kostým krále má hmotnost 11 kg, šaty pro královnu váží 7 kg.
Průvod krále Jana Lucemburského nebude jediným lákadlem pro milovníky výpravné historické zábavy. Historický program bude probíhat celou dobu na pěti scénách, kde budou k vidění dobová tržiště, vojenská ležení, rytířské turnaje a vystoupení skupin historického šermu, kejklířů, fakírů, mistrů ohně, kouzelníků, tanečníků a středověkých komediantů. Dalšího rozšíření o nové kostýmované postavy se dočká loňská, nutno říci úspěšná, novinka – ulička chudiny v Malé Mikulášské, která návštěvníky vtáhne do atmosféry středověké chudinské čtvrti. Potkat tu můžete kata, věštkyni, žebráky, mnichy, pěvce, ale i lehké děvy, hazardní hráče, šarlatány nebo zloděje.
Famózní podívanou nabídne scéna na Kolbišti. Divadelní a kaskadérská společnost Štvanci předvede na vinobraní absolutní špičku v oblasti rytířských turnajů a šermířských představení. Kordy, šavle, meče, štíty – to jsou zbraně, jimiž mistrně vládnou bojovníci v dech beroucích představeních, plných řinčení zbraní a štítů, zpestřených tancem a působivou hudbou. Dupot kopyt na kolbišti, slavní rytíři ve zbrojích bojující v opravdových kláních. Turnaje na koních plné adrenalinu, kaskadérských kousků, vítězů i poražených.
Šermířská klání, dobové tance, středověká hudba i rytířské pohádky nabídnou historické scény na Mikulášském a Václavském náměstí. Pro děti bude připraven speciální historický program v hradebním příkopu.
A historie bude provázet i nedělní program vinobraní, jenž je odměnou pro všechny návštěvníky pátka a soboty – neboť je zcela zdarma. V prostoru na Káře se mohou návštěvníci během odpoledne kochat nejen krásným výhledem na malebnou řeku Dyji, Národní park Podyjí a jedinečné panorama Znojma, ale součástí odpoledního programu bude i šermířské vystoupení spolku Honorata. Krásy historického Znojma doporučujeme shlédnout i z ochozů radniční a Vlkovy věže, tajemno podzemích chodeb prozkoumat ve Znojemském podzemí. Za návštěvu určitě stojí i znojemský hrad nebo Loucký klášter.
Výborné víno i kvalitní burčák bude samozřejmou součástí celého vinobraní. Znojemští vinaři patří mezi špičku republiky, o čemž se budou moci všichni přesvědčit právě v době konání Znojemského historického vinobraní – tedy ve dnech 11. – 13. září.
Jak je patrné, Znojemské historické vinobraní bude opět stát za návštěvu. Největší svátek vína u nás, v kulisách historického centra města, s atraktivním kulturním program a výborným znojemským vínem a burčákem by si neměl nikdo nechat ujít.
Předprodej vstupenek na páteční a sobotní program je v plném proudu, a to v síti Ticketpro a v Turistickém informačním centru na Obrokové ulici ve Znojmě. Kdo nezaváhá a zakoupí si permanentku do konce srpna, obdrží ji stále za velmi příznivou cenu. Opozdilci si pár korun připlatí. Nedělní program je, jak je uvedeno výše, zcela zdarma.
Více informací ke Znojemskému historickému vinobraní naleznete na www.znojemskevinobrani.cz. Aktuální informace sledujte na www.facebook.com/znojemskevinobrani.cz.
Jaroslav Chaloupecký
marketing
Znojemská Beseda
Masarykovo nám. 449/22
669 02 Znojmo
Tel.: +420 515 300 243
Mob.: +420 733 144 596
E-mail: chaloupecky@znojemskabeseda.cz
www.facebook.com/ZnojemskaBeseda
Vinařské novinky do schránky