Vážení vinaři, SZPI nám adresovala dopis, ve kterém se na nás obrací z důvodu, informování o zjištěném protiprávním jednání ze strany některých subjektů. Takovéto jednání přitom spočívá v klamavém / zavádějícím označování vín, s ohledem na uvedení názvu moštové odrůdy nebo jejího synonyma, které není možné použít. Níže takovéto jednání uvádí na konkrétních příkladech.
To však není možné. Tímto jednáním se subjekt dopouští závažného prohřešku - falšování produktu, neboť se jedná o porušení ustanovení čl. 103 nařízení EP a Rady (EU) č. 1308/2013 (v návaznosti na § 3 odst. 2 písm. a) bodu 3 zákona č. 321/2004 Sb.) Za takové jednání subjektu hrozí podle ustanovení § 39 odst. 7 písm. d) zákona č. 321/2004 Sb. sankce až do výše 50 milionů Kč.
Zároveň si Vám dovoluji uvést postup, na základě kterého by měli příjemci nebaleného vína (resp. ti, kteří takové víno budou označovat) postupovat, aby uvedli na trh správně označené víno.
1) Před nákupem zahraničního vína je nutné ověřit možnost označení výrobku názvem CHOP, CHZO dle předpisu či specifikace (zejména údaj o místu plnění).
a) Ověřením ve specifikaci zveřejněné na webu:
b) Ověřením u dodavatele (nebo příslušného kontrolního orgánu daného státu).
2) Dále je nutné ověřit možnost označit víno názvem moštové odrůdy nebo jejím synonymem.
a) Ověřením v seznamu moštových odrůd a jejich synonym dle přílohy IV nařízení Komise (EU) 2019/33 [čl. 50 odst. 3 a odst. 4 nařízení Komise (EU) 2019/33], nebo
b) Pokud název moštové odrůdy není uveden v seznamu (viz výše) tak:
i) je nutné ověření seznamu schválených moštových odrůd pro vína EU,
- https://ec.europa.eu/agriculture/wine/lists_en, [list 8, seznam dle členského státu nebo dle názvu moštové odrůdy], nebo
ii) je nutné ověření databáze OIV pro vína ze třetích zemí.
- http://oiv.int/en/statistiques/recherche?bdd=Cepage [na levé liště zadat „Varieties“]
3. Následně je možné víno označit názvem moštové odrůdy.
a) Průvodní doklad musí obsahovat osvědčení o CHOP / CHZO / názvu moštové odrůdy / ročníku sklizně dle čl. 11 odst. 1 nařízení Komise (EU) 2018/273 (případně dle pravidel pro tuzemské průvodní doklady dle § 11 vyhlášky č. 88/2017 Sb.).
b) Oznamovací formulář musí být po příjmu nebaleného vína vyplněn mimo jiné s údajem stanoveným dle § 14a zákona č. 321/2004 Sb.
c) Nakonec se uvedou všechny povinné údaje na etiketě, přepravním obalu, nabídce pro spotřebitele dle platných právních předpisů.
Podrobnější postup označování vinařských produktů názvy moštových odrůd a jejich synonymy, uváděných do oběhu v České republice naleznete v záložce „Víno / Vinařská stanoviska“ na webových stránkách www.szpi.gov.cz.
Vinařské novinky do schránky