„Dobré víno je absolutním základem každého svařáku. Jen tak si zachová jedinečnou chuť i charakter,“ říká národní sommelierka Klára Kollárová. Letos zkuste svařák jinak – s mladými Svatomartinskými víny, růžovým či s kapkou portského. Přinášíme tři netradiční recepty, díky kterým si užijete tento oblíbený nápoj v úplně nových chuťových variacích. Ale ve fantazii se meze nekladou.
„Svařák by neměl být jen převařený nápoj plný cukru. Pokud použijete kvalitní víno a správné ingredience, vytvoříte drink, který zahřeje a překvapí svou chutí,“ říká Klára Kollárová. Letos doporučuje experimentovat s mladými Svatomartinskými víny, která jsou svěží, ovocná a přímo vybízejí k originálním úpravám. A právě teď je jejich hlavní sezona.
A jaké je její doporučení pro milovníky svařáku, kteří si rádi užívají atmosféru vánočních trhů? „Vymazlete si svařák doma a podělte se o něj s blízkými. Ukážete svou kreativitu a překvapíte kvalitním nápojem přesně podle svého gusta,“ radí sommelierka.
„Bílé víno je pro přípravu přehlížené, ale opak je pravdou! S trochou fantazie vytvoříte pitelný a svěží svařák,“ doporučuje Klára Kollárová.
Víno zahřejte na mírném výkonu společně s hřebíčkem, citronovou trávou a zázvorem. Nikdy nepřivádějte k varu. Med přidejte těsně před podáváním. „Citronová tráva a zázvor dodají vínu svěží a pikantní tón, který se skvěle hodí k bílému vínu,“ vysvětluje sommelierka.
„Růžové víno nabízí jemnější chuť a skvěle se kombinuje s ovocem a bylinkami,“ říká k receptu Kollárová.
Víno zahřejte společně s grepem, jablkem a tymiánem. Sušené brusinky přidejte těsně před podáváním. Na závěr dochuťte špetkou červeného pepře. „Tento svařák je svěží a elegantní – ideální pro zimní večery,“ doporučuje Klára.
„Kapka portského přidá svařáku hloubku a skvěle se kombinuje s výraznějším kořením,“ doplňuje Klára Kollárová. Ohromte své nejbližší touto luxusnější variantou.
V malém množství vody a cukru nejdříve povařte klasické koření na svařák (badyán, hřebíček a skořice), aby se chutě rozvinuly. Poté zahřejte červené víno s portským a přidejte rozvar dle chuti. Do směsi vložte rozmarýn, ten víno krásně ovoní. Sušené švestky přidejte na závěr. „Tento svařák je ideální pro slavnostní příležitosti, kdy chcete něčím překvapit,“ doporučuje sommelierka.
„Svařák z nekvalitního vína nikdy nebude chutnat dobře. Stejně jako jídlo z nekvalitních surovin nemůže být dobré.“
„Víno nesmí projít varem, aby neztratilo chuť ani alkohol.“
„Nechte koření chvíli povařit v cukrovém rozvaru, aby se chutě lépe rozvinuly, a pak přidejte k vínu dle chuti.“
„Med nebo cukr přidávejte těsně před podáváním, aby zachovaly svou přirozenou chuť.“
Ať už se rozhodnete pro svěží bílý svařák, jemnou růžovou variantu, nebo slavnostní kombinaci s portským, jedno je jisté: takový svařák zahřeje nejen tělo, ale také příjemně doplní zimní a vánoční atmosféru. Svařené víno má v našich zemích dlouhou tradici a použití lokálních vín z Moravy a Čech je ideálním způsobem, jak podpořit naše vinaře i kvalitu nápoje.
Vinařské novinky do schránky