Blesk, 23.9.2006
No přece ty panoramata! - 5turistických perel České republiky
Léto je u konce, peněženky máme po dovolené patřičně zdevastované, přesto ale není důvod k podzimní depresi.
Nabít se pozitivní energií totiž nemusíme za drahé peníze v zahraničí. I u nás je hodně krásných koutů, které působí jako balzám na nervy. A ta krajina. Jak by řekli Homolkovi: "Podívejte ty panoramata!" Vybrali jsme pro vás pět úžasných míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Takže pohorky na nohy, nebo nasednout na kolo, a vyrážíme!
Šumava - Modravský okruh
Největší šanci užít si opravdu neporušenou panenskou přírodu u nás máte na Šumavě. Doporučujeme nepříliš známou, ale o to zajímavější "modravskou túru" . Trasa: Modrava, Březník, Cikánská slať, Modrava (délka 15 km) Od autobusové zastávky v Modravě vyrazte k Modravskému potoku, asi po 200 metrech narazíte na rozcestník turistických značek. Odtud jděte po modré, čeká vás mírný kopec po břehu Modravského potoka. Nenechte se zmást tím, že uvidíte i červená značení. Nezabloudili jste! Červená s modrou vedou určitou část trasy společně. První úsek trasy vede údolím mezi Filipohuťskou a Modravskou strání. Za nimi se konečně odděluje červená trasa na rozcestníku Mod ravský potok a dále už následuje jenom modrá, která vás dovede úzkým údolím, proti proudu potoka na Březník, kde bylo letos otevřeno nové informační středisko. Místní říkají, že odtud je nejhezčí výhled z celé Šumavy. Vlevo budete mít oblast Velké a Malé Mokrůvky, která je ale pro veřejnost uzavřena. Vpravo je vidět Špičák a Blatný vrch. Odtud následujte zelenou značku za hájovnu, známou z románu "Ze světa lesních samot" , která byla nedávno otevřena turistům. Tady si můžete dát točené pivo, nebo lahodný gulášek. Značka vás povede do lesa, kolem Studené hory až do Cikánské slati - rašeliniště, které pravděpodobně vzniklo už v době ledové a je plné malých jezírek, ze kterých je voda odváděna Cikánským potokem. Tento úsek je jen pro pěší. Jízda na kole je zde zakázána. Pokračujte lesem kolem Modravské hory. Před vámi je poslední kus cesty dolů z kopce a jste zpátky v Modravě.
Hřensko
Zapomeňte na to, že v Hřensku své auto zaparkujete mimo sou kromé parkoviště. Každý vietnamský obchodník vám parkování nabídne před svým stánkem. Cena je všude stejná:30 Kč za hodinu. Chcete- li ušetřit, vyžadujte paragon. Pokud chcete vyrazit na túru, zaparkujte nad hotelem Klepáč. Pokud si trasou nejste jisti, nebo se ještě potřebujete na něco zeptat , informační středisko najdete v Hřensku na nábřeží, hned vedle policie. Pokud patříte k těm lenivějším, můžete využít vyhlídkového autobusu, který dopravuje turisty na všechna přístupná místa turistických stezek. Na túru si vezměte pořádné boty. Čekají na vás totiž různé strmé kamenné lesní cestičky, kde můžete v botách s hladkou podrážkou snadno uklouznout. Nejvyhledávanější trasa: Hřensko- nábřeží (zastávka autobusu), Hřensko hotel Klepáč 1,5 km, Tři Prameny 3 km, Pravčická brána 5 km, Mezní louka 11 km, Mezná 14 km, Soutěsky14,5 km, přístaviště v Tiché soutěsce 15,5 km, dolní přístaviště 16,5 km, silnice 18,5 km, Hřensko 19,5 km. Nejkrásnějším místem trasy je určitě Pravčická brána, po které se mohllo až do roku 1980 procházet. Pozor, úzké kamenité stezky se stávají, pokud trochu zaprší, skluzavkami. Ještě teď mě bolí spodní část zad. U Mezního můstku přejdete na druhý břeh a po proudu Kamenice dorazíte až k přístavišti. Odtud jiná cesta nevede. Musíte nastoupit do člunu a zhruba kilometr se nechat převozníkem dovézt Tichou soutěskou na druhý břeh. Ze soutěsky vyjdete u hotelu Klepáč. Pokud jste unaveni a některý ze svalů vás bolí, šikovní a přizpůsobiví vietnamští obchodníci mají na skladě i masti na unavené svalstvo, které obvykle dostanete jen v lékárně.
Jizerské hory - Bedřichov
Asi ne každý ví, že tato oblast nabízí skvělé podmínky pro pěší a cyklo turistiku. Blesk pro vás vyzkoušel na horském kole zhruba 25kilometrový okruh z Bedřichova kolem přehrady Josefův Důl. Je to nádherný zážitek! Zvládne ho, i když s jazykem na vestě, i méně trénovaný cyklista, či turista. Určitou raritou jsou značené trasy pro vozíčkáře, přestože vedou místy terény, se kterými jsme měli na kole problém. Cesta by měla začít v místním informačním centru, kde vás vybaví brožurami, mapou a hlavně informacemi. Tam nám např. v deset hodin dopoledne řekli, že v půl jedné začne pršet, tak ať podle toho plánujeme trasu. A v půl jedné skutečně začalo lít jako z konve! Z Bedřichova vyrazíte mírným stoupáním na Novou Louku (2,5 km), kde se můžete občerstvit v Šámalově chatě. Je libo zvěřinové speciality (za necelou stovku), dršťkovku za dvacku, krajíc chleba (který si na chatě pečou sami) se škvarky za 12 korun a vynikající libovou domácí tlačenku za 25 korun? K tomu samozřejmě pivko. "Cyklisté si u nás dávají pro jistotu jen gambáč desítku, aby nezabloudili," prozradil nám obsluhující Petr. Jsou tam veselá kopa, o čemž svědčí cedule před chatou - Neodvádějte nám našeho psa. Občerstveni šlápnete do pedálů a vzhůru na Hřebínek (6 km). Pak na vyhlídku Krásnou Máří (8 km) a Čihadlo (13 km). Mírná stoupání se střídají s mírnými sjezdy. Na Čihadlu odoláte lákavému ukazateli "Knajpa" a začnete prudce klesat. Nádherný sjezd, místy na panelovce trochu o ústa. Přes Rozmezí (14 km) sjedete až do osady Kristiánov (17 km). V místním sklářském muzeu člověk čeká, odkud se vyloupne s výkladem Jára Cimrman. Od muzea následuje adrenalinový sjezd k přehradě přes balvany a kořeny, je to zážitek, hlavně když prší. Přejedete přehradní hráz (19,5 km) a pomalu začnete stoupat směrem k Prezidentské chatě (22,5 km). Zhruba tříkilometrové stoupání prověří každého. A náležitě vyhladoví. Na Prezidentské chatě se můžete projet v kočáře nebo na koni, dát si česnečku nebo boršč za 32 korun a hurá na rozhlednu Královka. Několik desítek schodů, pak opět panoramata, dolů a jede se do Bedřichova (25 km). Parádní výlet! Zajímavá místa: Stammelův kříž Připomíná poslední chvíle proslulého jizerského pytláka Stammela. Šámalova chata - Ve 30. letech 20. století zde byl pravidelným hostem kancléř prezidenta Přemysl Šámal, podle kterého se dodnes zámečku říká Šámalova chata. Sklářské muzeum v Kristiánově - Bývalý domek skláře Fuchse, jediný dochovaný dům z původní sklářské osady, v době provozu huti fungující jako hospoda.
Vysočina: Od pramenu Svratky
Terény jako stvořené pro pěší turistiku i výlety na kole. Doporučujeme zvolit za výchozí bod putování nebo jízdy Žďár nad Sázavou směr pramen řeky Svratky (cca 10 km). Jen co opustíte Žákovu horu (810 m n. m), jedete v podstatě až na drobné výjimky pořád z kopce. Určite si vezměte mapu, ať ve spleti cestiček ne zabloudíte. Na své si v těchto dnech přijdou i houbaři. I ze sedla kola je vidět podél cest mraky hnědáků a babek. Od pramene řeky je ideální cesta do Křižánek, dále na Krásné, Spělkov a Borovnici. V Jimramově, rodišti autora Broučků, evangelického faráře Jana Karafiáta, navštivte Síň rodáků s originálním výjevem z Broučků od Jiřího Trnky. Pak následuje Dalečín s městským úřadem ŕ la chalupa z tyrolských Alp a zříceninou středověkého hradu. Pak už dorazíte krásnou krajinou k Vírské přehradě a dál až do Tišnova na vlakové nádraží, odkud jede vlak zpět do Žďáru. V nohách máte i s případným blouděním kolem 40 kilometrů.
Vinařské cyklistické stezky Kdo je milovníkem dobrého vína, určitě by měl zamířit na jižní Moravu. Člověk tam může putovat od sklípku ke sklípku. Na své si přijdou jak vyznavači rovných přímých silnic a cest mezi poli (např. oblast kolem řeky Dyje), tak milovníci náročnějších terénů (např. národní park Podyjí a lesní partie severně od Znojma). Vinařské cyklostezky se zastávkami u vinných sklepů jsou dobře označené. Litr kvalitního vína se tady ve sklípku dá pořídit od 60 korun, přičemž každý vinař dá s radostí zájemci ochutnat, aby si vybral pro něj chuťově nejlepší víno. Nejoblíbenější cyklotrasy: Podyjím - trasa ze Znojma do Vranova nad Dyjí - víno, příroda a památky - délka trasy 34 km. Pálavou za Věstonickou Venuší - okružní trasa začíná a končí v Mikulově - víno, památky a přírodní krásy Pálavy - délka trasy 28 km. Lichtenštejnskou zahradou Evropy - okružní trasa začíná a končí u zámku v Lednici - cesta Lednickovaltickým areálem - délka trasy 37 km. Za vínem a historií - hodonínský okruh - kolem vinných sklepů z Hodonína a zpět - délka trasy 32 km. Další zajímavá místa: Nový Šandorf - Uličku Modré sklepy tvoří 186 sklepů vyhloubených v pískovcové skále. Národní salón vín České republiky ve Valticích. Můžete zde volně ochutnat a poznat téměř sto nejlepších moravských a českých vín.
Václav Suchan, Ondřej Požár a Karolína Jirsová
Vinařské novinky do schránky