Mladá fronta Dnes, 21.11.2006
Vinaři hodnotí letošní rok se smíšenými pocity.
Krutá zima, rozmary počasí. Kvalitě révy nakonec pomohl neobvykle teplý podzim. Ročník 2006 tak bude podle vinařů chuťově mimořádný.
Uherskohradišťsko - Bojují s levnými dovozy, žehrají na minimální podporu státu, čelí rozmarům počasí. Řeč je o vinařích z regionu. Letos si užili spolu se svou révou na vinohradech nesčetných extrémů.
Dlouhá a krutá zima, během které rtuť teploměru poklesla místy až na -24 stupňů Celsia. Na jihovýchodě Moravy se navíc přidal ledový vítr od severovýchodu.
Výsledek?
Poškození plodových oček na révě, často i samotných keříků. Je to paradox.
Další měsíce roku totiž odborníci naopak označují pro růst révy a hroznů za mimořádně příznivé. Žhavý konec léta a teplý podzim přinesl vinařům alespoň částečnou náplast.
Mimořádně vyzrálé hrozny jsou dobrým předpokladem pro kvalitní vinný ročník. Byť úroda je kvůli předchozímu poškození révy v řadě lokalit až o třetinu nižší oproti běžnému průměru.
Kvalita na úkor množství
Jaroslav Vaďura patří v Polešovicích k nejznámějším pěstitelům vinné révy. Už čtyři desetiletí.
"Nejhůř dopadly měkké odrůdy jako Müller - Thurgau, neuburg nebo sylván, pomrzla polovina révy. Když si to všechno přeberu, vychází mi letošní úroda na šedesáti až pětašedesáti procentech desetiletého průměru," hodnotí bilanci Vaďura. Počítá do ní ryzlink z trati Míšky stejně jako odrůdy na dalších šesti a půl hektarech v okolí obce. Rozbor úrody od odborníků prý dává kvalitnímu vínu velkou naději.
"Bude v něm hodně kyselin, což je dobré. Kyselina je totiž páteří vína," zdůrazňuje Vaďura.
Zpracovat musí i sto padesát bedniček se "slámovým" tramínem. Podle vinařského zákona musí hrozny ležet devadesát dnů na slámě, než přijdou do lisu.
Majitel rodinného vinohradu Josef Vaculík hovoří o kvalitě hroznů dokonce v superlativech.
"Podzim pomohl k vyšší cukernatosti, kyseliny kvalitu podtrhnou. Letošní vína budou mít vynikající parametry," tvrdí Vaculík.
Uznávaný odborník na vinařství a vinohradnictví, profesor Vilém Kraus, favorizuje zejména letošní ročník červených vín.
"Nejen cukry a kyseliny rozhodují, ale je tu i celá škála fenolických látek, zejména u modrých hroznů. Těm se v poslední době věnuje zvýšená pozornost v souvislosti s nutností dále rozvíjet kvalitu našich červených vín. Ta se již podstatně zlepšila," říká Kraus.
Upozorňuje také na hodnocení letošních červených Svatomartinských vín. Jejich plnost a barevnost byly prý až nepřirozeně výrazné.
"Dá se tedy usoudit, že se na červená vína ročníku 2006 můžeme opravdu těšit," tvrdí znalec.
Také letošní bílá vína podle odborníků přinesou aroma hutnějších tónů, chuťově bohatší na kořenitost a výraznou osobitost.
Václav Ovčáčik z Velehradu, držitel řady domácích a zahraničních ocenění, hodnotí ročník 2006 skeptičtěji. V případě sauvignonu, moravského muškátu nebo rulandy modré odhaduje, že jejich letošní výnos je o třetinu až čtvrtinu nižší než obvykle. Nesdílí ani obecný názor, že tužší zima révě jednoznačně neprospívá. "Do minus deseti réva vydýchává, do minus patnácti stupňů lze očekávat, že bude lépe vzdorovat různým chorobám," tvrdí Ovčáčik.
Budoucnost je v dražších vínech
Vinný trh dnes představuje ring, ve kterém zuří nelítostný boj o zákazníka. Výběr například v hypermarketech osciluje mezi lacinými stolními víny, jakostními odrůdy a víny přívlastkovými.
Skuteční znalci i tak raději míří za léty prověřenou jistotou. Do vinných sklepů místních producentů, kteří nadále drží laťku kvality vysoko. "Myslím, že naší jedinou cestou do budoucna je vyrábět dražší špičková vína a nedoslazovat je. Naše klientela nás zná a ví, co může očekávat," tvrdí například Václav Ovčáčik. Jeho vína patří k vyhledávaným nejen kvůli četným oceněním. Snoubí se v nich totiž vzorná péče o révu s tradicí a právě kvalitou. Podobné renomé navíc nepoškodí ani rozmary počasí.
ZDENĚK MATYÁŠ
Vinařské novinky do schránky