Českolipský deník, 21.9.2007
Nejpoužívanějším označením takových vín v České republice je víno Svatomartinské, mladé víno splňující ustanovení vinařského zákona.
Známku 'Svatomartinské' na víno registroval a začal užívat Ing. Jiří Kopeček z Valtic. V současné době je známka v majetku Vinařského fondu, který ji spravuje.
Pokud chce vinař známku Svatomartinské užívat musí dle regulí Vinařského fondu splnit níže uvedené podmínky, kvalitu vína navíc posuzuje nezávislá komise. Protože by se víno nestihlo zatřídit u Státní zemědělské a potravinářské komise, označuje se jako víno 'stolní' nebo 'zemské', které jako jediné z jakostních vín nepodléhají tzv. zatřídění.
Pod značku Svatomartinské se mohou vyrábět tyto typy vín :
a) bílé - odrůdy Müller- Thurgau a Veltlínské červené rané - i jejich kupáže - (zelenkavě žlutá barva, svěží ovocité víno s příjemným charakterem primárního aroma ve vůni, vyvážený obsah kyselin a cukrů; možný mírný obsah CO2)
b) růžové - odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké - i jejich kupáže - (svěží, ovocitý charakter vína, růžová nebo cibulová barva, umírněný obsah tříslovin, příjemná kyselina; možný mírný obsah CO2)
c) červené - odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké - i jejich kupáže - (příjemná rubínová či granátová barva, svěží ovocitá či květinová vůně, chuť hebká, sametová, vyrovnaná, nerušená ostrou kyselinou; možný mírný obsah CO2).
PETR KREJČÍK
Vinařské novinky do schránky