Slovácké noviny - týdeník, 24.11.2010
Velehrad - Jednou z nejočekávanějších letošních kulturněspolečenských akcí, kterou uspořádalo občanské sdružení Matice velehradská, byla bezesporu o víkendu česky i světově prestižní mezinárodní soutěž a výstava mešních a košer vín s všeslibujícím názvem Cisterciácká pečeť.
Čtvrtý ročník této zcela výjimečné prezentace vinných delikates z České a Slovenské republiky, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Itálie včetně Sicílie, Španělska, Německa, Izraele a Kalifornie nabídl fajnšmekrům v nízce klenutých cihlových sklepích Stojanova gymnázia na Velehradě sedmdesát šest soutěžních a devětačtyřicet nesoutěžních vzorků vín.
'Výsledkem společného úsilí pořadatelů ve světě unikátní výstavy mešních a košer vín Cisterciácká pečeť, která je oficiálně uznána ministerstvem zemědělství a registrována Vinařským fondem České republiky, byl letos rekordní počet vystavovaných soutěžních vzorků,' pochlubil se iniciátor výstavy, její prezident a znalec vín Josef Vaculík.
'Porovnáme-li ale tento počet s množstvím vystavovaných vzorků vína na jiných koštech na Slovácku, lze jej označit za zanedbatelný. Je třeba si ale uvědomit náročná kritéria daná statutem soutěže. Vždyť v naší vlasti mají povolení k výrobě mešního vína jen tři společnosti, obdobně je tomu u košer vín,' poznamenal sekretář Matice velehradské Petr Hudec. S týdenním předstihem před výstavou rozhodovalo patnáct odborně zdatných degustátorů z České a Slovenské republiky, které z šedesáti šesti mešních a deseti košer vín z Česka i ze zahraničí se stane šampionem čtvrtého ročníku Cisterciácké pečeti, nad níž převzal záštitu olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner. Po roční přestávce se opět na výsluní výstavy, a to už potřetí, dostalo řecké mešní víno Samos, vyrobené v rakouském augustiánském klášteře Klosterneuburg. Ze sta možných bodů jich dostalo dvaadevadesát. Víno Samos pil nejen papež Jan Pavel II., ale i nynější hlava církve Benedikt XVI.
Cenou za nejlepší kolekci mešních vín (minimálně čtyři vzorky od jednoho vystavovatele) bylo poctěno Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž. Průměrné hodnocení třinácti vzorků vítězné kolekce činilo 82,61 bodu. V kategorii nejlépe hodnocených bílých tichých a růžových mešních vín zabodovala jako vystavovatel Matice velehradská, a to její Kalifornia Light Muscat 2009 a Rosat 2009 od výrobce Cribari Vineyards z Los Angeles. Z červených tichých mešních vín byla nejlépe hodnocena Frankovka modrá 2007 od loňského absolutního vítěze Cisterciácké pečeti Pivnice Tibava ze Slovenska. Ocenění vystavovatelům vín, jejichž vzorky dosáhly nejvyššího bodového ocenění, předal krátce po zahájení výstavy ve sklepení Stojanova gymnázia generální vikář Olomoucké diecéze Josef Nuzík. 'Když se člověku dostane do rukou nějaká pečeť, podívá se, co je na ní zobrazeno. Na té, kterou dnes předáváme, je svatý Urban, ale přitom je to cisterciácká pečeť, která nás vrací až do počátku třináctého století, tedy do příchodu cisterciáků na Velehrad,' okomentoval symbol soutěže a výstavy mešních a košer vín generální vikář P. Nuzík. Popřál oceněným, ale i těm, kteří přišli vystavované vinné delikatesy ochutnat, aby v nich viděli, co je dobré a krásné, co je třeba se učit vidět na tomto světě, v němž žijí. 'Vzorky vinných moků, které jsem při degustaci ochutnal, byly velice rozmanité. Byly tu vzorky vyloženě suchých košer i mešních vín přes výběry z hroznů a bobulí, středně sladké až po dolihovávané. Rozmanitost chutí byla letos na degustaci obrovská,' konstatoval předseda hodnotitelské komise a ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. Jedním dechem poznamenal, že pro každého z degustátorů bylo jistě velice poučné ochutnat mešní a košer vína.
Za pravdumudaly i zkušené degustátorky, matka a dcera Marie Cíchovy z Blatnice pod Svatým Antoníčkem. 'Každým rokem se úroveň vzorků vín předložených k hodnocení zvyšuje,' poznamenala Marie Cíchová mladší.
(ZDENĚK SKALIČKA)
---
Fotogalerii najdete na www.slovackydenik.cz/pecet
Foto - KOŠT. Sklepmistr Petr Ivičič (vpravo) se radoval nejen z ocenění Tramínu červeného, ale i z nejlépe hodnocené kolekce 13 vín. Snímky: Zdeněk Skalička
Vinařské novinky do schránky