Mladá fronta Dnes, 16.12.2005
Ovánočních svátcích hojnosti se nemusíme omezovat ani v pití. Jen bychom se měli držet několika zásad. "Pijte celý den jen víno, nemíchejte ho s žádným jiným alkoholem, ani s pivem," radí zkušený sommeliér Ivo Dvořák, kterého jsme požádali, aby pro vánoční kuchařku MF DNES vybral vhodná vína.
* Nemohu přece celý den pít víno, to bych si Štědrého večera moc neužila...
Proč ne, když se budete držet dalšího doporučení - víno zapíjet hodně vodou. Vaše játra fungují jako velká továrna, která musí zpracovat všechno, co jí naservírujete - alkohol, tuky - a ke svému provozu potřebuje hodně vody.
* Dobrá, budeme mít Vánoce s vínem. Jak ho vybrat, když se v něm nevyznám?
Doporučuji na víně nešetřit, žádné plasty, žádné krabice. Vánoce jsou jen jednou za rok. Pokud nevíte, jaké víno zvolit k jídlu, poraďte se ve vinotéce. Vína byste si měli koupit včas, a hlavně je předem připravit.
* Jak připravit?
Pokud si chcete víno dokonale vychutnat, musí mít správnou teplotu. Třeba šumivé by mělo strávit minimálně den v lednici, aby se vychladilo na šest až sedm stupnů.
* Ale lednice o Vánocích praskají ve švech. Poraďte nějaký fígl, jak víno správně zchladit. Co třeba mrazák?
To je jen krajní řešení, ale raději dát sekt na chvíli do mrazáku než ho pít teplý. Lépe ho však zchladíte ve studené vodě s ledem, lahev můžete dát i na balkon, během tří hodin se krásně vytemperuje. Když mrzne, dejte ji do polystyrenové krabice, která trochu ztlumí účinky mrazu.
* A jak je to s červeným vínem? To přece nepotřebuje žádnou zvláštní přípravu, stačí mu pokojová teplota.
Ne tak docela. Pokojová teplota dnešních bytů nesvědčí žádnému vínu. Když je červené příliš teplé, zadusí chutě, vystoupí alkohol a vy se připravíte o požitek.
* Jakou teplotu by tedy mělo mít?
Záleží na tom, jak je vyzrálé. Mladá vína se pijí chladnější, tak mezi 13 a 15 stupni. Běžné červené, které má dva tři roky, by mělo mít kolem 17 a špičková vína starších ročníků pijeme zhruba při 18 až 19 stupních. Červenému v každém případě prospěje, když ho otevřete alespoň hodinu předem, aby se mohlo vydýchat, srovnat si vůni... Můžete ho přelít i do karafy, ušetříte tím čas: víno přijde do styku se vzdušným kyslíkem, provzdušní se, rychleji se otevře a bude vám lépe chutnat.
* Kombinovat správně víno s jídlem je docela věda. Čím bychom se měli řídit?
Jednoduchá zásada říká: bílé maso - bílé víno, červené maso - červené víno. Bílé pijeme k rybě, drůbeži, k jednoduché úpravě telecího nebo vepřového masa a červené k hovězímu masu, ke kachně nebo ke zvěřině. Tučné těžké pokrmy, jako je třeba kachna s knedlíky a se zelím, potřebují výrazné červené víno, které má dostatek tříslovin, je bohaté na alkohol a má dostatečnou kyselinku.
* I pro kombinace jednotlivých vín platí určité zásady. Jaké?
Mělo by se postupovat od jednoduchých, suchých, jemně aromatických nebo nearomatických vín přes výraznější až po vína se zbytkovým cukrem. Tedy od nejméně výrazných až po nejvýraznější. Konkrétně to znamená: nejprve šumivá vína suchá, pak bílá suchá a nakonec červená. V případě, že by pokrmy vyžadovaly sladké bílé a suché červené, tak nejprve červené a pak bílé. Rozhoduje kategorie podle obsahu zbytkového cukru a platí zásada: suchá vína před sladkými.
Foto popis: IVO DVOŘÁK, několikanásobný český mistr sommeliérů
Foto autor: FOTO: MAFA - MICHAL SVÁČEK
Autor: Hana Večerková
Rubrika: Vánoční kuchařka - příloha
Vinařské novinky do schránky