Blesk, 20.4.2006
Kakao je zdravější než červené víno!
Připíjet si kakaem na zdraví? Proč ne. Lidem, kteří si jej hojně dopřávají, hrozí totiž až o 50 procent nižší riziko úmrtí na choroby srdce a cév či rakovinu ve srovnání s těmi, kteří tento nápoj nepijí vůbec. Píší o tom nizozemští lékaři v americkém odborném časopise Archives of Internal Medicine.
Velkou pozornost věnují antioxidantům, látkám, které zbavují tělo škodlivých volných radikálů. Ty poškozují buňky a mohou vyvolat rakovinné bujení. K antioxidantům patří i flavonoidy nacházející se v rostlinách. Ví se o nich, že svědčí cévám a zpomalují stárnutí. Podle některých studií vyvážená strava s vydatným příjmem antioxidantů prodlužuje život o 5 až 10 let. Flavonoidy dokonce povzbuzují centrální nervovou soustavu, mají též močopudné účinky a uvolňují plicní svalstvo. Kakao těchto užitečných látek obsahuje dokonce ještě více než červené víno. A jako by toho nebylo dost, v kakau byly objeveny ještě další látky, které snižují riziko tvoření krevních sraženin. Když taková sraženina uvázne v mozku nebo srdci může nastat mrtvice nebo infarkt.
Čokoláda kakao nenahradí
Vědci z Cornellovy univerzity ve Spojených státech si dali práci a množství antioxidantů v některých nápojích přesně změřili. Zjistili, že v šálku kakaa je jich dvakrát víc než ve sklenici červeného vína a ve srovnání s šálkem zeleného čaje je jich dokonce trojnásobek. Nejhůře dopadl černý čaj, který obsahuje antioxidantů pětkrát méně než kakao. Pozor však: odborníci upozorňují, že pokud byste si chtěli vylepšovat zdraví čokoládou, nebude to tím pravým. Čokoláda obsahuje totiž velké množství tuků s nasycenými mastnými kyselinami. V jedné čokoládové tyčince jich prý je asi 8 gramů, v šálku kakaa jen 0,3 gramu. A pokud by vás zajímalo kolik kakaa vypít, abyste zahnali stáří a nemoci, pak vězte, že to přesně nevědí ani vědci. "Kolik těchto užitečných látek člověk potřebuje vlastně stále nevíme," přiznává i doktor Chang Lee z Cornellovy univerzity a doporučuje šálek nebo dva několikrát denně.
(vtk)
"Zaručené" elixíry dlouhověkosti
Výčet by byl hodně dlouhý. Za některými stojí i věhlasné kapacity. V účinky vysokých dávek vitamínu C věřil laureát Nobelovy ceny Linus Pauling. Byl to jeho velký omyl. Mnozí odborníci na výživu vidí naději v tzv. antioxidantech, které chrání před působením volných radikálů, které narušují buňky. Podle jiných může být cestou k věčnému mládí střídmost v jídle. U laboratorních zvířat to totiž tak funguje. Své zastánce má v poslední době příjemná "středomořská dieta". Nešetří ovocem a zeleninou, plody moře a k přípravě jídel používá olivový olej. A nezakazuje střídmé pití alkoholu.
Co o něm nevíte:
Kakaovník pochází z Jižní Ameriky. Prvním Evropanem, který se s ním seznámil, byl Kryštof Kolumbus. V roce 1502 potkal na své čtvrté a poslední cestě do Ameriky blízko Hondurasu kanoi s kakaovými boby. Do Evropy však kakaové boby, ze kterých se vyrábí čokoláda, přivezl až o dvacet let později španělský dobyvatel Hernando Cortéz. Již našim předkům sloužilo kakao jako lék na celou řadu neduhů. Nové výzkumy význam kakaa při ochraně zdraví dokládají.
(vtk)
Vinařské novinky do schránky