Stejně jako vína červená a bílá, tak i růžová vína mají svou historii. První zmínky pochází již od Hippokrata, tedy zhruba z roku 400 př.n.l. Otec medicíny nabádal své pacienty ke konzumaci svěžího a lahodného nápoje světle červené barvy. Zdali byla tato vína vyráběna účelně, tedy jako léčivo, nebo se stala pouze náhodným výrobkem, se už nejspíš nedozvíme.
První zmínky pochází již od Hippokrata, tedy zhruba z roku 400 př.n.l.
Jako o období významném pro rozmach světle červených a narůžovělých vín, můžeme mluvit o středověku, kdy se zejména na francouzských vinicích vysazovaly společně odrůdy Pinot Noir a Pinot Gris, které daly za vznik vínům světlejší barvy. Tento trend přetrvával až do 17. století.
Výroba vín zabarvených do růžova probíhala v českých zemích již v 16. století. Nejčastěji se kromě odrůd pro bílá vína vysazovaly modré odrůdy Pinot Noir a později také Frankovka a Modrý Portugal. Drobní vinaři se smíšenou výsadbou byli odkázáni lisovat své nadrcené hrozny na obecních lisech nebo u vlastníků rozlehlých vinic. V důsledku dlouhého čekání tak jejich drť ze směsi hroznů bílých a modrých dávala možnost vzniku moštu zabarveného právě do růžova.
Označení „růžová vína" se začalo užívat teprve v nedávné historii. V minulosti si rosé získala zcela jiná pojmenování. Na Moravě byla známa pod lidovým názvem „ryšák". Naopak v Čechách se růžovým vínům přezdívalo „růžák", jak dokládá původní etiketa z poloviny 19. století ze sklepů panství Žernoseky.
Označení „růžová vína" se začalo užívat teprve v nedávné historii.
V dnešní době je růžové víno stále populárnější. Jeho největším evropským výrobcem je Francie, kde růžová vína tvořila vždy alespoň desetinu celkové vinné produkce. Významnou produkcí rosé se může chlubit ale i USA nebo Austrálie. Ročně se ve světě vyrobí celkově asi 20 milionů hektolitrů růžových vín.
Vinařské novinky do schránky